Anasayfa » İşveren » Prim teşviki kayıt dışı istihdamı artırır mı?

Prim teşviki kayıt dışı istihdamı artırır mı?

Prim teşviki kayıt dışı istihdamı artırır mı?

6111 sayılı yasayla getirilen prim teşviki ile işe alındığı tarihten önceki altı aylık sürede işsiz olan kişileri işe alan işverenlerin ödeyeceği primlerin bir kısmını Devlet karşılıyor.

Tarih :
Prim teşviki kayıt dışı istihdamı artırır mı?

Sosyal güvenlik reformu ile birlikte istihdamın artırılması amacıyla yeni yeni teşvikler getirildi bildiğiniz gibi.

Kimisi de istihdamı artırmak için çıkartılmış bu teşviklerin…

Basit mantıkla düşündüğünüzde, istihdamı artırmak için çıkartılan teşviklerin kayıt dışı istihdamı artıracağını hiç aklınıza getirmezsiniz.

İstihdamı artırmak için çıkartılan teşvikler, kayıt dışı istihdamı artırır mı dersiniz, öyle değil mi? Eğer artırıyorsa da o zaman bu teşviklerde bir sorun var diye düşünürsünüz herhalde.

Öyle ya, hem istihdamı artırmak için primlerin bir kısmını Hazineye ödeteceksiniz, hem de kayıt dışı istihdamı artıracaksınız, olur mu öyle şey?

Doğru, öyle şey olmaz elbette.

Ama eğer bu teşvik yasaları, gereği gibi analiz edilmeden çıkartılırsa, ne getirip ne götürdüğü üstün körü incelenirse, hem prim teşviki verirsiniz, hem de kayıt dışı istihdamı artırırsınız ne yazık ki…

Bakın İstanbul’dan yazan okurumuz Hakan bey ne diyor. “Mesleğim bayan kuaförlüğü. İşten ayrıldıktan 2 ay sonra başka bir işyerinde yine bayan kuaförü olarak işe başladım. Ancak patronum, 6111 sayılı yasada bir teşvik var, bu teşvikten yararlanabilmem için seni 4 ay sonra sigortalı yapacağım diyerek sigortamı yapmadı. Şimdi sigortasız olarak çalışıyorum Bu nasıl bir teşvik anlamadım, 4 ay sonra sigortalı olursam benim bir kazancım olacak mı?”

Sevgili okurlar,

6111 sayılı yasayla getirilen prim teşviki ile işe alındığı tarihten önceki altı aylık sürede işsiz olan kişileri işe alan işverenlerin ödeyeceği primlerin bir kısmını Devlet karşılıyor.

Yani bu teşvikten yararlanabilmek için yeni işe alınan işçinin en az altı aydır işsiz olması gerekiyor.

Yasada böyle bir şart olunca da, iki aydır işsiz olan bir işçiyi işe alan patron, teşvikten yararlanabilmek için dört ay sigortasız çalıştırmak zorunda kalıyor işçisini. Yani altı aylık sürenin dolmasını bekliyor.

Tabi bu süre doluncaya kadar da, olan işçiye oluyor. Bu süre içinde, sigortasız çalışmak zorunda bırakılıyor maalesef.

Okurumuz Hakan beye gelince,

Belli ki patronu, teşvikten yararlanabilmek için sigortasız çalıştırıyor kendisini, dört ay boyunca. Aslında patronun da sigortasız işçi çalıştırmak gibi bir amacı yok. Olsaydı eğer dört ay sonrasında da sigortasını yapmazdı, öyle değil mi?

Ama, tabir caiz ise teşvik, patronunun bile gözlerini kamaştırmış olacak ki onu bile yoldan çıkartmış.

Sonuçta, eğer böyle bir teşvik verilmeseydi veya bu teşvikte altı aydır işsiz olma şartı aranılmasaydı, okurumuz Hakan bey dört ay sigortasız çalışmak zorunda kalacak mıydı, diye düşündüğünüzde, bu teşvik getirilmeseydi Hakan bey açısından her şey daha iyi olurdu herhalde diyorsunuz kendi kendinize.

Kıymetli okurlar,

SGK yetkilileri, yasal düzenlemeler yaparken akademisyenlerin de görüşlerini aldıklarını ifade ediyorlar bizlere.

Ne var ki, bu teşvik hazırlanırken akademisyenlerin görüşleri yeterince alınmamış olacak ki, istihdamı artırsın diye çıkartılan yasa, gördüğünüz gibi kayıt dışı istihdamı artırıyor ne yazık ki…

Hani bir atasözü vardır, Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olduk diye, işte bu da öyle bir şey. İstihdamı artıralım diye teşvik veriyorlar, ama öyle şartlar koyuyorlar ki vatandaşların karşısına hem devletinden kesesinden onlarca para çıkıyor, hem de kayıt dışı istihdam artıyor.

Anlayana aşk olsun doğrusu….

Aydın YILMAZ

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler