Anasayfa » İşsizlik » 450 Bin bakıcı sigortalı olacak

450 Bin bakıcı sigortalı olacak

450 Bin bakıcı sigortalı olacak

Tarih :
450 Bin bakıcı sigortalı olacak
450 BİN BAKICI SİGORTALI OLACAK

Çalışan annelerin imdadına yetişen bakıcı kadınlarla ilgili yepyeni bir düzenleme geliyor...

Başta dadılar olmak üzere, evlerde yaşlı ve özürlü bakımı yapan 450 bin kadın sosyal sigorta kapsamına alınacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, dadılara sigorta şartı getirmeye hazırlanıyor. Sadece bakıcılar değil, evlerde yaşlı ve özürlü bakımı yapan 450 bin kadın sigortalı çalışacak.
Sosyal güvenlik açığını bir türlü istediği seviyeye getiremeyen hükümet, sigortalı sayısını artırmak için radikal kararlar aldı.

10 milyon emekliye her ay 8,5 katrilyon maaş ödenirken, toplanan sigorta priminin yarısına bile yaklaşılmaması üzerine kayıt dışı çalışmanın üzerine gidildi. Yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye’de sigortasız çalışan bakıcı kadınların sayısı azımsanamayacak ölçüde çıktı.

Özürlü, yaşlı ve çocuk bakıcısı 450 bin sigortasız çalışan kadın en alt seviyeden sigortalı gösterilecek. Bakıcılara sigorta şartının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Bakanlar Kurulu’na yaptığı sunumda da yer aldığı öğrenildi.

PRİMİ AİLE YATIRACAK

Devletin ücret ödediği bakıcıların sigorta primi maaşlarından kesilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın engelli vatandaşlara bakıcılık hizmeti veren, yaşlıları evde takip edenlere ödenen maaşlardan da sigorta kesintisi yapacak.

Çalışan anneler çocuklarına baktırdıkları dadıların sigortasını ise kendileri yatıracak. Karşılığında bakıcılar sigortaya kaydedilecek.

Prim miktarı 212 lira düşünülüyor

Bakıcıdan kesilecek sigorta miktarı henüz belirlenmedi. Ancak isteğe bağlı sigorta kollarıyla eş değer olan 212 lira prim yatırmaları talep edilecek. Parayı elden alan bakıcının sigortasını da aile ödeyecek. Takipler ise devletin yatırdığı asgari geçim indirimi üzerinden yapılacak. Devlet çocuk sayısınca yatırdığı asgari geçim indiriminden, çalışan annelerin çocuklarının yaşlarını görebiliyor. Zaten bakıcılık yapan 450 bin kişinin kaydı devletin elinde mevcut.

Hedef yıllık 500 milyon TL

450 bin sigortasız bakıcı kadının sosyal güvenlik şemsiyesi altına girmesi için yürütülen çalışmanın bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor. En düşük seviyeden sigorta primi ödense bile bakıcılardan aylık 50 milyon lira prim geliri elde edilecek. Devletin kasasına yılda en az 500 milyon lira girmesi hedefleniyor.


Hasan BOZKURT / Bugün Gazetesi

Kaynak : Bugün

Benzer Haberler