Anasayfa » İşsizlik » İşsizlik rakamları için ekonomistler ne dedi?

İşsizlik rakamları için ekonomistler ne dedi?

İşsizlik rakamları için ekonomistler ne dedi?

Tarih :
İşsizlik rakamları için ekonomistler ne dedi?

İşsizlik rakamları için ekonomistler ne dedi?

Türkiye mayıs dönemi işsizlik oranlarının 2005 yılından beri işsizlikte görülen en düşük seviye olmasını değerlendiren uzmanlar ne dedi?

Ekonomist Emre Alkin:''İşsizlik oranı memnuniyet verici''

Ekonomist Emre Alkin, TÜİK verilerine göre mayıs döneminde işsizlik geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1,2 puan azalarak yüzde 8,2 olmasının memnuniyet verici olduğunu belirterek bunun sürdürülebilir olması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Alkin, işsizlik verileriyle ilgili yaptığı açıklamada, ''Ben böyle bir oranın kalıcı olmasını isterim. İşsizlik rakamının yüzde 7 seviyesine düşmesi için kalıcı, büyük çaplı yapısal değişikliklerin olması lazım. Yüzde 8,2 oranı bana sürpriz oldu, memnuniyet verici. Bu iktisadi faaliyetlerin halen zirve seviyesinde olduğunu gösterir'' dedi.

Senenin ilk üç ayının hem perakende hem de ticaret için çok iyi geçmediğini dile getiren Alkin, ''Nisan, mayıs, haziran aylarındaysa direkt olarak işverenlerle yaptığım görüşmelerde, işlerinin düzeldiğini, ilk üç ayın olumsuzluğunu üzerlerinden attıklarını ifade ettiler'' diye konuştu.

İşsizlik oranının sürdürülebilir olması gerektiğini vurgulayan Alkin, şöyle devam etti:

''Böyle bir rakam kalıcı olur, düşüş istikrar içerisinde sürerse ters bir durum gerçekleşecek. Hem büyüme yavaşlıyor, bunun en büyük kanıtı cari işlemler açığının da yavaşlaması hem sanayi üretimi ve ciro rakamlarından iyi sesler gelmiyor hem bir yandan kapasite kullanım oranları düşüyor, ama diğer bir yandan da işsizlik düşüyor. Bu biraz paradoks oluyor. Ben mevsimsel etkilerden kaynaklandığını düşünüyorum.''

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:''2005 yılından beri işsizlikte gördüğümüz en düşük seviye''

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, açıklanan Türkiye mayıs dönemi işsizlik oranlarının 2005 yılından beri işsizlikte görülen en düşük seviye olduğunu belirtti.

Girgin, mayıs dönemi işsizlik oranlarını değerlendirirken, ''Yeni hesaplama yöntemlerine göre 2005 yılından beri işsizlikte gördüğümüz en düşük seviye. Bu anlamda olumlu. İşsizliğin düşük seviyede ilerliyor olması, tüm dünyadaki belirsizliklere rağmen Türkiye'de böyle bir görünümde olması çok iyi. Önemli olan bunun sürdürülebilir olması. Çünkü biliyoruz ki daha önce krizde işsizlik bir anda yüzde 16 gibi çok ciddi seviyelere sıçramıştı. O anlamda bu istihdamın devam etmesi ve istihdam oluşturulması bizim için en önemli konu'' ifadelerini kullandı.

''Sürdürülebilir büyüme, sürdürülebilir istihdam bizim için en önemli hedef olmalı''

Dünya ekonomisinde belirsizliklerin devam ettiğini dile getiren Girgin, şöyle devam etti:

''Türkiye de dünyaya entegre bir ekonomi olduğu için dünyadaki gelişmelerden çok ciddi etkileniyoruz. Bu anlamda belirsizlikler karşısında en büyük başarı tabii ki bu seviyelerin sürdürülebilmesi. Sürdürülebilir büyüme, sürdürülebilir istihdam bizim için en önemli hedef olmalı. Bunun devam ettirilmesine yönelik adımlar atılmalı. Çünkü küresel ekonomide bir ilerleme kaydedilmiş değil. Hatta belirsizlikler daha da katılaşıyor. Özellikle de Avrupa. Belirsizlik ne kadar fazla olursa durum o kadar çabuk değişir. Kırılgan bir ortamda sorunları bertaraf etmeye çalışmak en önemli hedef olmalı diye düşünüyorum.''

Nisan döneminde yüzde 9 olan işsizlik oranı, Mayıs döneminde 8,2'ye, nisan döneminde 2 milyon 425 bin olan işsiz sayısı ise mayıs döneminde 2 milyon 272 bine geriledi.

BETAM Direktörü Seyfettin Gürsel: ''İşsizlik verilerinde ciddi mevsimsel etki var''

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) Direktörü Seyfettin Gürsel, bugün açıklanan mayıs dönemi işsizlik verilerinde ciddi bir mevsimsel etki olduğunu söyledi.

Gürsel, işsizlik verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede ''Verilerde ciddi bir mevsimsel etki var. Yaz aylarına doğru doğal olarak istihdam artar işsizlik düşer. Esas mevsim etkisinden arındırılmış veriye bakmamız gerekir. Orada da yatay bir seyir var ve işsizlik aslında yaklaşık yüzde 9 oranında'' dedi.

Gürsel, veriler üzerindeki mevsimsel etkilere rağmen, Türkiye ekonomisinin hala istihdam yaratmaya devam ettiğini kaydederek, sözlerine şöyle devam etti:

''Geçen yıla kıyasla ekonominin büyümesinin düştüğü kesin, ama büyümede düşüş olsa bile bunun ekonomik verilere olan yansıması gecikmeli olacaktır. Aslında oran sürpriz değil. Mevsimsellikten arındırılmış verilere baktığımız zaman, sanayide az da olsa bir büyüme var. Fakat bu daha çok ağırlıklı olarak verimlilik artışlarından kaynaklanıyor. En çok inşaat ve hizmet sektörleri istihdam yaratmaya devam ediyor. İkinci çeyrekte iç talepte de bir canlanma var. Ekonomideki yavaşlamanın etkileri daha sonraları görülecektir.''

Ekonomist Nurhan Toğuç:''İşsizlik verileri ekonominin artık belli bir raya oturduğunu gösteriyor''

Ekonomist Nurhan Toğuç, Türkiye'nin mayıs ayı işsizlik verilerinin son derece iyi göründüğünü, rakamların 2005 yılından itibaren mayıs ayı itibariyle bu orana gerilemesinin de son derece olumlu olduğunu belirterek ''Bu Türkiye ekonomisinin artık belli bir raya oturduğunu gösteriyor'' dedi.

Toğuç, işsizlik verileriyle ilgili olarak AA muhabirine yaptığı değerlendirmede ''Türkiye'nin büyümesi artık istihdam yaratıyor. Geçen seneye göre daha yavaş bir büyüme oranı göreceğiz ama daha fazla istihdam yaratan bir büyümenin olacağı görülüyor. Bu veriler, Türkiye'nin ekonomik büyümesinin potansiyel büyüme oranı olan yüzde 5'e yakın bir büyümeyi elde edebileceğini gösteriyor'' şeklinde konuştu.

Dış kaynaklı ekonomik belirsizliklere dikkati çeken Toğuç, şöyle devam etti:

''Özellikle Avrupa'nın içerisinde bulunduğu durum dikkate alınırsa, bundan sonraki süreçte neler olabileceğini dikkate alırsak, bundan sonra Türkiye ekonomisinin daha pozitif ve daha sürdürülebilir bir şekilde büyüyebileceğini düşünüyorum.

Batıda yaşanan bu kadar krize ve istikrarsızlığa rağmen, Türkiye sürdürülebilir bir büyüme platformuna geçiş sağlıyor. İstihdamı artan, cari açığı düşen, sürdürülebilir ve istihdam yaratan bir büyüme düzeyine sahip bir Türkiye görüyorum. Daha öncesinde yüzde 8-9'lar seviyesinde büyüyen bir Türkiye bu seviyede istihdam yaratmıyordu. Çünkü çok fazla yabancı mal tüketiliyordu. Şu andaysa bu veriler bize yerli ekonomik aktivitede, üretimde artışın olduğunu gösteriyor.''

Önümüzdeki dönemde FED ve Avrupa Merkez Bankası'nın kararlarının Türkiye için de büyük önem taşıdığını belirten Toğuç, ''Görünen o ki Avrupa Merkez Bankası para basmaya devam edecek ya da ABD para basacak. Bugünlerde FED'den gelen açıklamalar para basma yönünde. Önümüzdeki dönemde, ABD tarafında ya faiz indirilecek, ya da para basılacak anlamına gelmektedir. FED'in faiz indirmesi durumunda Türkiye'de faiz indirmelidir. Yoksa aşırı bir para yüklenmesi, aşırı sıcak para girişi olur. Türkiye faiz indirirse bu ekonomik aktiviteyi önümüzdeki dönemde daha da olumlu etkiler. FED para basarsa, bu para yine gelişmekte olan ekonomilere gireceği için, bu da bizi olumlu etkiler'' ifadelerini kullandı.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Benzer Haberler