Anasayfa » İşveren » Davutoğlu'ndan Suriye'de 'BAAS'lı geçiş'e yeşil ışık

Davutoğlu'ndan Suriye'de 'BAAS'lı geçiş'e yeşil ışık

Davutoğlu'ndan Suriye'de 'BAAS'lı geçiş'e yeşil ışık

Tarih :
Davutoğlu'ndan Suriye'de 'BAAS'lı geçiş'e yeşil ışık

Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesine saatler kala Erdoğan'ın dosyasındaki mesajlar da netleşmeye başladı. Erdoğan, Rusya ile birlikte konferans düzenleyip Suriye'de BAAS rejiminin de temsilcilerinin olacağı bir geçiş hükümeti kurmayı isteyen Obama'ya, " Türkiye 'ye gelmiş bir sığınmacı ertesi gün kendini güvende hissedip geri gidebilecekse, geçiş yönetiminde eli kana bulaşmamış insanlar olacaksa Türkiye destek verecek" mesajını iletecek.

Başbakan Erdoğan 'a Washington'da eşlik eden bakanlardan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, görüşme öncesi bir grup gazeteci ile sohbet etti. Türkiye'den ABD'ye yapılacak ziyaretler konusunda, "ABD isteyecek Türkiye yerine getirecek" algısı olduğunu söyleyen Davutoğlu, kendi dönemlerinde böyle olmadığını anlattı. "Bizim de isteklerimiz var onların da. Biz buraya oyun planlarımızla geliyoruz. Onların kurduğu oyun planlarını konuşmuyoruz" dedi.

İKİ SURİYE ŞARTI

Davutoğlu görüşmede Suriye'nin öne çıkmasının kaçınılmaz olduğunu vurgularken ABD ile Rusya'nın üzerinde çalıştığı 'BAAS'lı geçiş süreci' formülüne nasıl baktıklarını sorunca şu yanıtı verdi:

"Bizim için önemli olan şu: Bu geçiş hükümeti kurulduktan sonra Hatay'daki Urfa'daki Suriyeli kardeşim sabah kalktığında kendini güvende hissedip ülkesine dönecek mi? Eğer bunu sağlayacaksa bulunan çözüm, biz yanında olacağız..."

Davutoğlu, "Ama bu süreçte BAAS da olacaksa..." hatırlatması üzerine sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim anlayışımız belli. Eğer eli kana bulanmamışsa ve çözüm için katkısı olacaksa olabilir. Suriye'de bir doğrudan katliam emri verenler, bir de emirleri uygulamak zorunda kalanlar var. Dolayısıyla Baas içinde olup eli katlima, kana bulaşmamış isimler bulunabilir..."

KIBRIS, STA, GAZZE

Davutoğlu, Türkiye'nin Kıbrıs'la ilgili istekleri olduğunu belirtirken, Kıbrıs sorununa çözüm bulmanın şu anda İsrail-Filistin sorununa çözüm bulmaktan daha kolay olduğunu ifade etti. Gündemde Filistin meselesinin de olacağının altını çizen Davutoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Gazze ziyareti ile Filistin'deki tarafların (Hamas-El Fetih vd) birliğinin de ele alınacağını ifade etti.

Ciroları 120 milyar doları bulan ve yaklaşık 550 bin kişiyi istihdam eden dev şirketlerin patronları ile ABD'ye gelen Erdoğan, ticaret dengesizliklerini ve bu çerçevede ABD ile Avrupa Birliği arasında sürdürülen Serbest Ticaret Anlaşması'nın Türkiye ile ekonomik ilişkilere vereceği zararları da gündemine aldı. Davutoğlu, görüşmede AB ile ABD arasındaki STA görüşmelerini de konuşacaklarını açıkladı.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler