Tazminata neden olan sağlık sorunları nelerdir?

Tazminata neden olan sağlık sorunları nelerdir?

Tarih :
Tazminata neden olan sağlık sorunları nelerdir?

Özel bir şirkette çalışan bayanım. Sağlık sorunlarımdan dolayı işten ayrılmak istiyorum. İşten ayrıldığımda kıdem tazminatımı alma hakkım var mı? Bu konuda neler yapmalıyım?

İş Kanunu'na göre işçi iş sözleşmesini, sağlık nedeniyle; iş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması, işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa, işçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa bildirimsiz olarak fesh edebilir ve tazminat talep edebilir.

Bunun dışındaki bir sağlık nedeniyle iş sözleşmesini fesh ederse tazminat talep edemez. Sizin sağlık sorunlarınız yukarıda belirttiğim şartlar dahilinde ise tazminat talep edebilirsiniz.

Kendi hastalığı nedeniyle çalışamayacağını iddia eden işçinin, işten ayrıldıktan sonra mağduriyet yaşamaması için, bu durumu bir sağlık raporuyla belgelendirmesinde fayda vardır.

Yani, sadece işçisinin beyanıyla işveren kıdem tazminatını ödemez. Alınacak sağlık raporunda; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturduğuna dair bir ibarenin bulunması gerekecektir.

Kaynak : Takvim
Helal sana İrfan öğretmen!
Araç sahipleri dikkat! Zam geldi
Artık işsizlik değil işlevsizlik konuşuluyor!
Sanayi toparlandı işsizlikte artış durdu
Memurlar dikkat! İşte hizmet dökümü sorgulaması...
Ankara merkezli FETÖ Soruşturması! 14 eski emniyet personeline gözaltı
EYT’lilere Finlandiya modeli önerisi
Milyonlarca memuru ilgilendiriyor! Bugün başladı

Benzer Haberler