Anasayfa » Sigortalı » Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret kararı

Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret kararı

Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret kararı

Tarih :
Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret kararı

Maliye Bakanlığı, vergiler dolayısıyla yılın son aylarında asgari ücretin 1404 lira altına düşmesinin telafisiyle ilgili bir tebliğ yayınladı. Buna göre aradaki tutar çalışanların asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek.

Asgari ücretlinin sene sonuna doğru 2. vergi dilimine girmesi sebebiyle net maaşı 1.404 Liranın altına geriliyordu. Maliye Bakanlığı ise vergi diliminden kaynaklı asgari ücrette yaşanan azalmanın önüne Asgari Geçim İndirimi ile geçileceğini açıklamıştı.

UYGULAMA ESASLARI BELİRLENDİ

Bakanlık, net ücretlerin 1,404 TL'nin altına düşmesi sonucu sadece 1,404 TL ile bunun altına düşen tutar arasındaki farkın ilave asgari geçim indirimi yoluyla telafisine yönelik olarak yapılan yasal düzenlemenin uygulama esaslarını belirledi.

AGİ'YE İLAVE EDİLECEK

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan gelir vergisi genel tebliğine göre, sadece kendisi için asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretlilere, 2017 yılı Ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek.

Kaynak : Sabah
Dünyayı gezdi ama huzuru memleketinde buldu
Ekonomi alanındaki 'torba teklif' Genel Kurulda
Müdürün odasında kayıtsız tarihi eserler bulundu
11. Kalkınma Planı Komisyonda kabul edildi
Yargıtay son noktayı koydu! İstifa eden işçiye ihbar tazminatı yok
Motorine 18 kuruş, benzine 20 kuruş zam
İcralık fabrika satıldı, mağdurlar ortada kaldı
Trump'tan Türkiye ve F-35 açıklaması

Benzer Haberler