Anasayfa » Sigortalı » Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret kararı

Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret kararı

Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret kararı

Tarih :
Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret kararı

Maliye Bakanlığı, vergiler dolayısıyla yılın son aylarında asgari ücretin 1404 lira altına düşmesinin telafisiyle ilgili bir tebliğ yayınladı. Buna göre aradaki tutar çalışanların asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek.

Asgari ücretlinin sene sonuna doğru 2. vergi dilimine girmesi sebebiyle net maaşı 1.404 Liranın altına geriliyordu. Maliye Bakanlığı ise vergi diliminden kaynaklı asgari ücrette yaşanan azalmanın önüne Asgari Geçim İndirimi ile geçileceğini açıklamıştı.

UYGULAMA ESASLARI BELİRLENDİ

Bakanlık, net ücretlerin 1,404 TL'nin altına düşmesi sonucu sadece 1,404 TL ile bunun altına düşen tutar arasındaki farkın ilave asgari geçim indirimi yoluyla telafisine yönelik olarak yapılan yasal düzenlemenin uygulama esaslarını belirledi.

AGİ'YE İLAVE EDİLECEK

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan gelir vergisi genel tebliğine göre, sadece kendisi için asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretlilere, 2017 yılı Ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek.

Kaynak : Sabah
'Yüzde 10 dendi, % 50 zam çıktı'
20 bin liralık soygunun altından aşk çıktı
21 Kasım 2019'dan önemli gündem başlıkları
Eşe 32 ihale birden; 31 kamu grevlisine dava!
EYT'nin bedeli 800 milyar lira
Popüler mesleklerin yüzde 70'i bitecek
5510'a tabi kişinin, memur statüsü üzerinden emekli olmasının bir avantajı var mıdır?
Ege Denizi'nde korkutan deprem

Benzer Haberler