Anasayfa » GSS » Hastaneye gidilen sürenin ücreti kesilir mi?

Hastaneye gidilen sürenin ücreti kesilir mi?

Hastaneye gidilen sürenin ücreti kesilir mi?

Tarih :
Hastaneye gidilen sürenin ücreti kesilir mi?

Özel sektörde çalışıyorum. Bazen sağlık sorunları sebebi ile hastaneye gidiyoruz. Hastaneden iş başı belgemizi de getiriyoruz. Buna rağmen bu süre mesaimizden kesiliyor. Bu durumda muhasebe birimine hastaneden getirdiğimiz belgenin ne işe yaradığını soruyoruz. İşten atılmamanı sağlar diye cevap veriyorlar. Acaba bu ne kadar doğru bir uygulamadır? Eğer bir yanlışlık var ise hakkımızı hangi kanun ve esasa göre talep edeceğiz?

İşçi ile işveren arasında yapılmış bir iş sözleşmesi varsa, iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmesinde, işçinin geçici iş göremezlik ödeneği alamadığı iki günlük istirahat süresi için işverence işçiye ücretinin ödeneceğine dair bir hüküm varsa, işverenin işçiye söz konusu iki gün için ücretini ödemesi gerekmektedir.

Bu durumda sigortalılar 3 günden az süreli istirahatleri için işverenden ücret talep edebilmektedirler. Ancak burada unutulmaması gereken bir nokta vardır.

Bu nokta şudur; sigortalı yevmiyeci/ gündelikçi olarak çalışıyor ve günlük ücret esasına göre ücret alıyorsa, işverenin çalışılmayan günlerin ücretlerini kesebileceğidir. İşte burada sizin hangi şartlara göre çalıştığınız büyük önem arz ediyor.

Ali ŞERBETÇİ

Kaynak : Takvim
Erdoğan talimatı verdi!Bakan açıkladı...
İzmir Seferihisar Jeotermal Turizm 1 İşçi Alacak
Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV İşletme Aş. 1 İşçi Alacak
MEB'den rehberlik ve araştırma merkezlerine yeni düzenleme
Çeyrek altın haftayı kaç TL'den tamamladı
Aydın Ege Et Mamülleri 5 İşçi Alacak
Erdoğan: İzmir'in başına gelmiş en büyük felaket CHP'dir
Aydın Koçarlı Belediyesi 2 İşçi Alacak

Benzer Haberler