Anasayfa » Sigortalı » Çocuğuma bakan kayınvalideme sigorta yaptırabilir miyim?

Çocuğuma bakan kayınvalideme sigorta yaptırabilir miyim?

Çocuğuma bakan kayınvalideme sigorta yaptırabilir miyim?

Tarih :
Çocuğuma bakan kayınvalideme sigorta yaptırabilir miyim?

İstanbul’dan bizlere ulaşan okurumuz Serap Hanım soruyor. Kayınvalidemle birlikte yaşıyoruz. Karı koca çalıştığımız için çocuğumuza da akşama kadar kayın validem bakıyor. Kayın validemin önceden gelen sigortalılığı var. Çocuğuma bakan kişi olarak kayın valideme sigorta yaptırabilir miyim?

…

Ev hizmetlerinde çalışan kişilerin sigortalılığı 1/4/2015 tarihinden itibaren 5510 sayılı yasanın Ek-9. maddesi ile sağlanmaya başlanmıştır.

Yasaya göre ev hizmetlerinde çalışanların, ayda bir gün bile çalışsalar sigortalı olmaları gerekiyor.

Bu kişiler için, on günden az çalıştırılıyorlarsa genel sağlık sigortası primi,; on gün veya daha fazla çalıştırılıyorlarsa iş kazası ve meslek hastalığı primi, genel sağlık sigortası primi,  uzun vadeli sigorta primi ve işsizlik sigortası primi ödenmesi gerekiyor.

…

Ev hizmetleri kapsamına giren işler neler?

Yasada, ev hizmetlerinden hangi işlerin kastedildiği, kimlerin ev hizmetlerinde çalışan sigortalı olarak bildirilebileceği, kardeş, yeğen veya anne/kayın validenin ev hizmetlerinde çalışan kişi olarak sigorta kapsamında olup olmadığı hususunda ayrıntıya yer verilmemiş.

Yasada yer alamayan bu hususlar Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesindeki 27/4/2015 tarihli genel yazıda açıklanmış.

Genel Yazıda, temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş, bahçe işleri ile çocuk, yaşlı ve bakıma muhtaç kişilerin bakımında çalışan kişilerin ev hizmetlerinde çalışan kişi olarak sigortalı yapılması gerektiği vurgulanmıştır.

…

Hısımlar sigortalı olabilir mi?

Genel yazıda, aynı evde oturan üçüncü derece dahil bu dereceye kadar hısımlar tarafından ev hizmeti yapan kişilerin sigortalı sayılmayacakları belirtilmiş.

Bu açıklama ise  yukarıda saydığımız işleri yapan üçüncü dereceye kadar hısımların farklı evlerde oturmaları halinde sigortalı olabileceklerine işaret ediyor.

…

Üçüncü dereceye kadar hısımlar kimler?

Hısımlık iki türlüdür. Birincisi kan hısımlığı, ikincisi evlenildiği zaman oluşan (sıhri) hısımlıktır.

Kan hısımları:

1 derece: Anne, baba, çocuklar

2. derece: Kardeş, torun, dede, nine

3. derece: Yeğen, amca, hala, dayı, teyze

Sıhri hısımlar:

1 derece: kayınvalide, kayınbaba

2. derece: Eşin kardeşleri, eşin ninesi, eşin dedesi

3. derece: Eşin yeğenleri, eşin amcası, eşin halası, eşin dayısı, eşin teyzesi

…

Okurumuz Serap Hanımın sorusuna gelince, çocuğuna bakan kayın validesinin üçüncü derece hısımlar arasında yer alması ve aynı evde birlikte oturuyor olması nedeniyle sigortalı olmasına imkan bulunmamaktadır. Kayın validesi veya kendisi başka bir eve taşınır ve kayın validesi çocuğuna bakaya devam ederse o takdirde sigortalı olabilecektir.

Hazırlayan: Yaşar AYDIN

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler