Anasayfa » İşveren » Ortak olunan şirketten sigortalı gösterilemiyor

Ortak olunan şirketten sigortalı gösterilemiyor

Ortak olunan şirketten sigortalı gösterilemiyor

Tarih :
Ortak olunan şirketten sigortalı gösterilemiyor

SSK olarak bir firmada yaklaşık 8 senedir çalışmaktayım. Buradaki çalışamam devam ediyor. Aynı zamanda Mart 2013 ayında bir şirket kurdum. Orada şirket ortağıyım. SSK?mı ara boşluk bırakmadan kendi şirketimde devam ettirebilir miyim?

1 Ekim 2008 den itibaren sigortalıların kendi veya ortağı oldukları işyerlerinde sigortalı olmaları yasaklandı. Kurucu ortağı olduğunuz şirkette sigortalı olarak çalışamazsınız. Ancak, başka işyerlerinde sigortalı çalışabilirsiniz. 1 Mart 2011 den itibaren Bağ-Kurlulara sigortalı çalışarak SSK?ya prim ödeme imkânı sağlandığından, sigortanız devam ettiği sürece şirket ortaklığından dolayı Bağ-Kurlu olmanız gerekmiyor.

Sigortalılık süreniz 18 yaşı doldurduğunuz tarihten başlıyor

14 Mart 1981 doğumluyum. 1997 tarihinde SSK başlangıcı var. İlk sigortam 1998 Şubat ve Martta yattı. Daha sonra 2003 yılına kadar SSK?ya prim yatmadı. Şuan itibariyle 3700 gün primim var. 15 yıl çalışma süresi ve 3600 günle tazminatımı alıp işten ayrılabilir miyim?

Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki şartları sağlayanlar kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabiliyor. Bugün için kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılamazsınız. Çünkü; yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli. Ancak 15 yıllık sigortalılık sürenizi dolduramıyorsunuz. Sigortanız 18 yaşınızı doldurduğunuz 14 Mart 1999'dan itibaren başladığından, 15 yıllık sigortalılık sürenizi 14 Mart 2014?de dolduracaksınız. Bu tarihten itibaren kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılabilirsiniz.

Ek gösterge dereceye göre veriliyor

Ablam 21 yıl önlisans mezunu hemşire olarak çalışıp 1998 de 2/2 den emekli olmuş. Ek göstergesini incelediğimde 1600 olduğunu gördüm. Önlisans mezunlarının 2200 ek göstergeye geldiğini biliyorum.

Ek gösterge dereceye göre veriliyor. Ablanız 4 ncü derecede iken ek göstergesi 800, 3 ncü derece de iken ek göstergesi 1100, 2 nci derecede ek göstergesi 1600 olup, 2 nci derecede 1600 ek gösterge üstünden emekli olmuş. Şayet ablanız emekli olmasa da çalışarak 1 nci dereceye yükselseydi, ek göstergesi de 2200 olacaktı. Ve 2200 ek gösterge üstünden emekli aylığı hesaplanacaktı. Ablanızın 2200 ek göstergeyi alamaması 1 nci dereceye gelmeden emekli olmasından kaynaklanıyor.

Fasılalarla da olsa tüm çalışma süresi için kıdem tazminatı alınır

1990 da bir fabrikada çalışmaya başladım. 2 sene sonra askere girdim. Askerden geldikten sonrada eski işinde çalışmaya başladım. İşyerindeki baskılara dayanamadım ve Mart 2013 ayı sonunda işi işten ayrıldım. Kıdem tazminatımı istedim. Alacağın yok dava aç. Hakkını mahkemede ara dediler. SGK 15 yıllık pirimim olduğundan kıdem tazminatını hak ettiğime dair bir belge verdi. Kimi kıdem tazminatı alırsın, kimi kendin ayrıldığından alamazsın diyor. Askerden sonrasını alırsın öncesini alamazsın diyen de var. Yaklaşık 20 yılı aşkın çalışmam var. Kıdem tazminatı alabilir miyim? Alabilirsem, askerden önceki çalışmam içinde tazminat alabilir miyim? Ne kadar alabilirim?

15 yıldan fazla sigortalılık süreniz ve 3600 günden fazla prim ödemeniz olduğundan kendi isteğinizle ayrılsanız da, kıdem tazminatı alabilirsiniz. Nitekim kıdem tazminatı alabileceğinize dair Sosyal Güvenlik Kurumundan yazı da almışsınız. Bu yazıyı işvereninize ibraz ettiğinizde, 20 yıllık çalışmanızın kıdem tazminatı ödemeleri gerekir. Fasılalarla çalışılsa da aynı işyerinde çalışılan tüm sürelerin kıdem tazminatı alınır. Bu nedenle askerden önce ve sonraki çalışma sürelerinizin kıdem tazminatını alırsınız. Davayı kazanmamanız için ortada bir sebep yok. En son aldığınız brüt ücretin 20 katı kıdem tazminatı alırsınız.

1.886 TL emekli aylığı bağlanır 64.773 TL ikramiye alırsınız

Pratisyen doktorum. 28 yıl 7 aydır kamuda doktorluk yapıyorum. 1 nci derecenin 4 derecedeyim. Emekli olsam emekli maaşım ve ikramiyem ne kadar olur?

1 nci derece 4 ncü kademede doktor olarak görev yaptığınızdan ek göstergeniz 3600?dür. Hizmet sürenize göre, bugün emekli olursanız ek ödeme(eski vergi iadesi) ile birlikte toplam alacağınız emekli aylığı 1.886.TL? dir. Yıl kesirlerine emekli ikramiyesi ödenmediğinden 28 tam yıl hizmetine karşılıkta 64.773 TL emekli ikramiyesi alırsınız.

Emekli aylığı talebe bağlıdır talep etmedikçe aylık bağlanmaz

1961 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Ocak 1985?dir. 8600 gün prim ödeme var. Askerliğimi borçlanmadım. Sorularım şunlar.

1) Acaba ne zaman emekli olabilirim?

2) SGK? nın internet sitesine baktığımda 4 yıl önce emekli olmam gerektiğini gördüm. Madem 4 yıl önce emekli oluyordum da, SGK neden bir yazı göndererek beni emekli etmedi? Bu duruma itiraz ederek veya dava açarak 4 yıllık birikmiş emekli aylığı alabilir miyim?

1) Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabisiniz. Arana inşaatları sağladığından istediğiniz zaman emekli olabilirsiniz.

2) Emekli aylığı talebe bağlıdır. Sigortalı talep etmediği sürece emekli aylığı bağlanmaz. Talepte bulunmadığınız için emekli aylığı bağlanmamış. Bugün için geriye yönelik 4 yıllık emekli aylığı almanız mümkün değil.

Ayrıca emekliliği 4 yıl önce değil, 25 yıllık sigortalılık sürensizi doldurduğunuz 1 Ocak 2010 da hak etmişsiniz. Bu tarihte talepte bulunsanız 1 Şubat 2010 dan itibaren emekli aylığı bağlanırdı.

Kıdem tazminatı için dava açabilirsiniz

4 yıl çalışmış olduğum şirket ücretin asgari ücret kadarının bankaya yatırıyor, gerisinin elden ödüyorlar. Ayrıca mesai yapmamıza rağmen ücretini ödemiyorlar. Doğru düzgün yıllık izin de kullandırmıyorlar. Bu haklarımı talep ettiğinden işten çıkarttılar. Yaklaşık 5 aydır tazminatımı sallıyorlar. Tazminatımı almak için ne yapmalıyım?

Kıdem tazminatınızı ödemeleri için, noterden bir ihtarname çekin. İhtarnamede belirttiğiniz sürede kıdem tazminatınızı ödemezlerse, iş mahkemesine dava açabilirsiniz. Mahkemede çalışmanızı ve kıdem tazminatınızı almadığınızı şahit ve belgelerle kanıtlamanız halinde, kıdem tazminatınızı yargı yoluyla alabilirsiniz.


Kaynak : Posta

Benzer Haberler