Anasayfa » İşsizlik » 5 bin kişi işe alınacak

5 bin kişi işe alınacak

5 bin kişi işe alınacak

Tarih :
5 bin kişi işe alınacak

5 bin kişi işe alınacak

Bünyesinde Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s markalarını bulunduran TAB Gıda, hızlı büyümesini sürdürürken bu yıl çalışan sayısını 17 binin üzerine çıkarmayı hedefliyor. Şirket, kısa bir süre önce çalışanları için çağrı merkezi ve kariyer havuzu uygulamalarını başlattı. İK ve İş Geliştirme Direktörü Gökhan Asok ile hem işe alım planlarını hem de yeni uygulamaların nasıl gittiğini konuştuk.

Bundan 17 yıl önce restoran yöneticisi olarak TAB Gıda’daki görevine başlayan Gökhan Asok, başka birimlerde yöneticilik yaptıktan sonra genel müdürün önerisiyle insan kaynaklarına geçmiş. Yaş ortalaması 21-22 olan 12 binden fazla çalışan, Asok ve ekibinden soruluyor.

Kurumda şu anda toplam kaç çalışan var, ne kadarı restoran çalışanı?
TAB Gıda bünyesindeki toplam çalışan sayımız franchise’larımızla birlikte 12 bin kişiyi aştı. Bunlardan yaklaşık 11 bini restoran kadrolarımızda görev alıyor.

70 RESTORAN DAHA

Bu yılki işe alım planları nedir?

2012 yılının başından bu yana bütün markalarımızda (Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s) toplam 60 restoran açtık. Mevcut olanlar ve yeni açılan restoranlarımız için toplam 3 bin 557 kişi istihdam ettik. Bütün bunlarla yetinmeyip yıl sonuna kadar en az 70 restoran daha açmayı planlıyoruz. Bu restoranlarımızda görev yapmak üzere de yeni 1200-1500 kişiyi daha istihdam etmeyi hedefliyoruz.

Yurtdışında yeni restoran planlarınız ne durumda?

Şu anda aktif olarak Kıbrıs, Makedonya ve Gürcistan operasyonlarımız sürüyor. Üçünde de mevcut restoranların yanında bu yıl içinde yenilerini de açmış olacağız, özellikle bu dönemde Kıbrıs ve Gürcistan’da Burger King dışındaki diğer markalarımız da faaliyete başlayacak. Bunun yanında basına da yansıdığı gibi Çin ve Azerbaycan için de araştırmalar var.

Yurtdışında yeni restoran planlarınız ne durumda?

Şu anda aktif olarak Kıbrıs, Makedonya ve Gürcistan operasyonlarımız sürüyor. Üçünde de mevcut restoranların yanında bu yıl içinde yenilerini de açmış olacağız, özellikle bu dönemde Kıbrıs ve Gürcistan’da Burger King dışındaki diğer markalarımız da faaliyete başlayacak. Bunun yanında basına da yansıdığı gibi Çin ve Azerbeycan için de hazırlıklar son aşamaya geldi.

Yeni mezunlar işe alımlarınızın ne kadarını oluşturuyor?

Çalışanlarımızın görev aldıkları birimlerdeki rollerinde donanımlı olmaları için gerekli bütün teknik ve kişisel gelişim eğitimleri şirket bünyesinde verilmekte. Böylece hızlı servis sektörüne TAB Gıda standartlarında, alanında yetkin, hizmet anlayışı gelişmiş, başarılı çalışanlar kazandırıyoruz. Durum böyle olunca yeni mezunlar iş ilanlarımıza oldukça yoğun ilgi gösteriyor. Biz de bu ilgiye karşı işe alımlarımızın büyük çoğunluğunu yeni mezun adaylara fırsat tanıyarak yapıyoruz.

Yarı zamanlı çalışma sistemi var mı?

Saha ekiplerimizin yaş ortalaması merkezimize göre daha genç; bu durumun doğal yansıması olarak sahada öğrenci arkadaşlarımız özellikle yaz aylarında aramıza katılıyor. Restoran yöneticilerimiz de yarı zamanlı çalışanların ihtiyaçlarına göre haftalık programlarını hazırlıyorlar. Tabii ki yarı zamanlı çalışanlarımız bütün kariyer fırsatlarından yararlanmaktadır.

YENİDEN YAPILANDI

Gelelim yeni uygulamalara. Kariyer havuzu çok yeni bir proje. Globaldeki uygulamanın aynısı mı alındı, yoksa değişiklik yapıldı mı?

İnsan Kaynakları olarak Kariyer Havuzu olarak adlandırdığımız projeyi bu yılın ikinci çeyreğinde uygulamaya başladık. Sürekli değişen iş koşullarına karşı ancak dinamik bir yapıya sahip olursanız uyum sağlayabilirsiniz. Bir de bizim gibi, rakiplerinizin yıl bazında gösterdiği büyümeyi ay bazında gösteren bir kurumsanız bu iş daha da sıkı bir takip gerektiriyor. Bu büyüme hızımıza karşı kurum içindeki sistemlerimizi güncellemenin zamanı gelmişti. Bu uygulama ile yaygın organizasyona sahip bir kurum içinde çalışanlarımızın tümüne fırsat eşitliği sunmayı hedefliyoruz.
Böylece, şirket içinde yatay ve dikey pozisyonlara geçiş fırsatını yakalamış oldular.

Global ile bizim yaptığımız iş temelde aynı olsa da sonuçta bizim kurum kültürümüz, iletişim tarzımız ve fırsatlara yaklaşımımız oldukça farklı. Uygulamada radikal değil sadece içerikte ve sürecin sıralamasında bazı değişiklikler yaparak yeniden yapılandırdık.

Çalışanların yaklaşımı nasıl?

İlk başta biraz tedirgin yaklaştılar sonra bunun yerini heyecan ve sabırsızlık aldı. Hatta tahmin ettiğimizden daha fazla başvuru alıyoruz. İlerleyen zamanda kurum kültürümüzün içinde çok önemli ve vazgeçilmez bir konumda yer alacağına inanıyoruz.

İş başvuruları için 444'lü hat uygulamasına neden ihtiyaç duyuldu?

Ülke genelinde iş başvurularının daha kolayca yapılabilmesi amacıyla 444 7 TAB (822) hattını hizmete açtık. Bunun için çağrı merkezimizde 15 kişi bulunmakta, ayrıca merkez ofisimizde çağrıların raporlamasını yapacak ve restoranlar ile koordinasyonu sağlayacak iki insan kaynakları uzmanı da eğitim alarak konuda yetkilendirildi. Bu hatta yapılan başvuruların değerlendirilmesinin ardından da adaylar mülakata çağırılıyor.

Türkiye geneline bakıldığında halen internete ulaşamayan bir kesim olduğunu düşünüyorduk. Yaptığımız araştırmalarla bunun doğru olduğunu gördük ve telefonla başvuru yapmanın cazip olacağını düşündük.

YURTDIŞINDAN EĞİTİME GELİYORLAR

Eğitim konusunda… Daha önceki bir sohbette Asya-Ortadoğu bölgesi çalışanlarının artık eğitim için Avrupa'ya değil İstanbul’a geldiğini söylemiştiniz. Bu aşamaya nasıl gelindi?

Her biri başlı başına orta büyüklükte bir fabrika olan restoranlarımızı yönetmek öncelikle büyük bir beceri ve yoğun uğraşı gerektiriyor. TAB Gıda İnsan Kaynakları Departmanı olarak özellikle saha çalışanlarımızı beklenilen seviyenin üzerine çıkaracak eğitim ve gelişim programlarına sahibiz. Bu durum tabi ki şirketimizi eğitim için en cazip noktalardan biri haline getirdi. Önceden eğitim için Avrupa ülkeleri tercih edilirken, sürekli gelişen ve yüksek başarı oranı sağlayan eğitim sistemimiz ile Asya-Ortadoğu bölgesi tercihlerini ülkemizden yana kullanıyor.

İK BENİ SEÇTİ

İnsan kaynaklarını seçmeniz nasıl oldu? Planlı mıydı?

Aslında İK’yı ben seçmedim, biraz o beni seçti diyebiliriz. TAB Gıda bünyesinde uzun yıllardır çalışmaktayım. Restoran yöneticisi olarak başladım. Grup müdürlüğü ve sonrasında iç denetim müdürlüğü yaptıktan sonra da tekrar operasyon müdürü olarak sahaya döndüm. Daha sonra Genel Müdürümüz bana İK konusunda teklif getirince de hiç düşünmeden kabul ettim.

Neden?

Aslında uzun yıllar sahada edindiğim tecrübeleri ve şikayet edip eleştirdiğim konuları başka bir gözle incelemek ve çözüm üretmek benim için önemli bir fırsat oldu. Farklı özelliklere sahip bir ekip oluşturup geçen 4-5 yıllık süreçte şirketimizin sağlıklı büyümesi için önemli projeler gerçekleştirdik.

Hafta sonları eve iş götürür müsünüz?

Kötü bir alışkanlık mıdır tartışılır ancak işi 7/24 yaşayan bir insanım. Ekibimizin büyük bir bölümü sahada ve hizmet sektörünün gereği uzun çalışma saatleri ve vardiya sistemi ile çalışıyor. Bunun doğal sonucu olarak sizin de onların istek ve problemlerine aynı hassasiyetle yaklaşmanız gerekiyor.

İş dışında zamanınız nasıl geçer, neler yaparsınız?

Öncelikle ailem ve dostlarımla geçirmeyi tercih ediyorum. Ancak hayat hepimiz için artık çok hızlı akıyor, oğlum büyüdükçe onun hafta sonu antrenmanları ve maçları önemli bir aktivitemiz oldu. Birlikte kısa da olsa bir yaz bir de kış tatili yapmaya gayret ediyorum. Yazın su sporları kışın ise birlikte kayak yapmak için fırsatları değerlendirmeye çalışıyorum. Özellikle aile ve dostlarla gidilen sinema ve yemek organizasyonları vazgeçilmezlerimiz. Birkaç kitabı birarada okurum ama içlerinden birini çok seversem ağırlık verir aynı yazarın başka kitaplarını da mutlaka okurum. Taraftarı olduğum takımın maçlarına gitmek, İstanbul’da sergi ve gösterileri takip etmek severek yaptığım aktiviteler arasında yer alıyor.

Kaynak:yenibiris.com

Kaynak : SGK Rehberi
Hem dayak yediler, hem ihtar aldılar!
Kütahya'da trafik kazası: 8 yaralı
Altının gramı günü yükselişle kapattı
Cumhurbaşkanlığı'ndan son dakika Volkswagen açıklaması
12 milyon liralık lojman satışta
Türk-İş'ten sürpriz asgari ücret açıklaması!
İşçilik ve memurluk hizmeti olan, işçi statüsünde nasıl emekli olabilir?
Kızlarını dövmekle suçladığı kız öğrencileri böyle kovaladı
AK Parti'li eski Milletvekili partiden ihraç edildi
Şırnak'ta EYP patladı: 1 uzman çavuş yaralandı
17 Farklı şehir ve kurum 388 personel alımı yapıyor
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı
TÜBİTAK 15 personel alacak
Salihli Öğretmenevi İşçi Alım İlanı
TÜBİTAK 70 personel alacak
ETİ Maden İşletmeleri Eski Hükümlü İşçi Alım İlanı
Genar ve Konda'nın genel seçim anketi
Fatih Erbakan memur zammı, asgari ücret ve EYT'yi açıkladı!
AK Parti’li Meclis üyesinin Mansur Yavaş’a ‘artist’ sözü ortalığı karıştırdı
Kadın bomba imha uzmanı şehit oldu!
'Enflasyon farkında' kritik veri geldi! Beklenti düştü..
İBB Meclisi'nde Kanal İstanbul tartışması
Pamukkale Üniversitesi 26 Engelli İşçi Alım İlanı

Benzer Haberler