Anasayfa » İşveren » İşverenlere 'Asgari Ücret' Takibi

İşverenlere 'Asgari Ücret' Takibi

İşverenlere 'Asgari Ücret' Takibi

Tarih :
İşverenlere 'Asgari Ücret' Takibi

İşverenlere 'Asgari Ücret' Takibi

Gelir İdaresi Başkanlığı, asgari ücret sahtekarlığına karşı jet çalışma başlattı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in önceki gün bütçe verilerini açıkladığı toplantıda dile getirdiği "Özel sektörde çalışanların yüzde 45'i asgari ücretten sigortalı gösteriliyor. Bu da vergi kaybına yol açıyor" açıklamasının ardından Gelir İdaresi Genel Müdürlüğü acil bir toplantı yaptı.

Bakan Şimşek'in konuşmasını 'işaret' olarak kabul eden Gelir İdaresi yöneticileri, tüm şirketleri mercek altına alacak bir eylem planı hazırladı.

Akşam gazetesinden Esin Gedik'in haberine göre mükelleflere, "Kaç kişi çalıştırıyorsunuz, kaçı asgari ücretli, banka dekontları ve bordrolarınızı gönderin' demeye başlandı.

Belgelerin toplanmasının ardından da çalışanlara yapılan ödemeler ve bordrolar karşılaştırılacak, çalışanların asgari ücretten sigortalı gösterilmesinin önüne geçilecek.

Bu gelişmeyle ilgili konulan Prof. Dr. Şükrü Kızılot'tan patronlara, "Kaçakçılık suçlamasıyla karşı karşıya kalabilir, cezaevine girebilirsiniz" geldi.

Kızılot, Vergi Usül Kanunu'nun a bendine gönderme yaparak şöyle konuştu: "Bu maddeye göre muhteviyat itibarıyla yanıltıcı belge düzenlenmesi kaçakçılık sayılıyor. Ücret bordrosu da bir belgedir, çalışanı asgari ücretli gösterip, daha fazla maaş ödeyen bir yanıltıcı belge düzenlemiştir, 15 aydan 3 aya kadar hapis cezasıyla yargılanır. Eğer Bakan Şimşek, bu maddeyi anımsatırsa caydırıcı etkisi yüksek olur."

Ekonomi
Kaynak : SGK Rehberi
Ankara'da 3,5 şiddetinde deprem
Üniversiteli genç karton toplayan ağabeyiyle dizi çekiyor
Açık Öğretim Okulları kayıt işlemleri başladı
Ankara Valiliğinden 'deprem' açıklaması
26 Ağustos 2019'dan önemli gündem başlıkları
Bu ilçenin geçim kaynağı 'üzüm yaprağı'
Bir asrı deviren' ninenin yaşam iksiri...
TESK Genel Başkanı: “Akaryakıt zamları enflasyonu tırmandırıyor”
Üniversiteliye burs fırsatı.

Benzer Haberler