Anasayfa » İşçiler (4a) » Kısmi Süreli Çalışan Sigortalılar Eksik Sürelere İlişkin GSS Primlerini Boş Yere mi Ödüyorlar?

Kısmi Süreli Çalışan Sigortalılar Eksik Sürelere İlişkin GSS Primlerini Boş Yere mi Ödüyorlar?

Kısmi Süreli Çalışan Sigortalılar Eksik Sürelere İlişkin GSS Primlerini Boş Yere mi Ödüyorlar?

Tarih :
Kısmi Süreli Çalışan Sigortalılar Eksik Sürelere İlişkin GSS Primlerini Boş Yere mi Ödüyorlar?

KISMİ SÜRELİ ÇALIŞAN SİGORTALILAR EKSİK SÜRELERE İLİŞKİN GSS PRİMLERİNİ BOŞ YERE Mİ ÖDÜYORLAR?

Okurumuz Sezai Bey soruyor. Kısmi süreli iş sözleşmesi ile ayda 10 gün SSK'lı olarak bildiriliyorum. Hem kendim, hem de eşim ve çocuklarım sağlık hizmetlerinden yararlanıyoruz. Bunun dışında GSS primi ödemek zorunda mıyız? GSS primi ödememizin bize sağlayacağı fayda nedir?

Kıymetli okuyucular,

Kısmi süreli olarak çalıştırılan işçiler, 1/1/2012 tarihinden itibaren eksik sürelerine ilişkin genel sağlık sigortası primlerini 60 ncı maddenin (g) bendi kapsamında veya isteğe bağlı sigorta kapsamında ödemekle zorunlu tutulmuşlardır.

Sezai bey gibi kısmi süreli iş sözleşmesine istinaden ayda 10 gün çalıştırılan bir işçi isteğe bağlı sigortaya müracaat etmediği takdirde, SGK tarafından gelir seviyesi tespitine gönderilmekte ve yapılan gelir seviyesi tespitinin ardından, aile içindeki kişi başına düşen gelirin

* 295,50 TL ila 886,50 TL arasında kaldığının tespiti halinde, 20 gün karşılığında 23,64 TL,
* 886,50 TL ila 1.773,00 TL arasında kaldığının tespiti halinde, 20 gün karşılığında 70,92 TL,
*1.773 TL'den fazla olması halinde, 20 gün karşılığında 141,84 TL,

tutarında prim ödemekle zorunlu tutulmaktadır. Aile içindeki kişi başına düşen gelirin 295,50 TL'nin altında olması halinde ise GSS primi devlet tarafından karşılanmaktadır.

Yani, kısmi süreli çalışan bir işçinin aile içinde kişi başına düşen geliri, 295,50 TL nin üzerinde ise 2012/Ocak ayından itibaren, kendisinin de GSS primi ödemesi gerekiyor. Bu arada, bu tutarların Temmuz ayından itibaren asgari ücrete bağlı olarak değişeceğini hatta artacağını da hatırlatmakta fayda var.

Gelelim, GSS primi ödenmesinin kısmi süreli çalışan işçilere faydasına.

Kısmi süreli olarak çalıştırılan işçiler, sağlık hizmet sunucusuna başvurdukları, başka bir anlatımla hastaneye gittikleri tarihten önceki son bir yıl içinde 30 gün GSS primleri var ise SGK tarafından sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Haliyle, Sezai Bey gibi kısmi süreli olarak çalışan ve son bir yıl içindeki GSS prim gün sayısı 30'un üzerinde olan işçiler, zaten sağlık hizmeti alabildiklerinden bu kişilerin 60/g'li olarak ödedikleri GSS primleri, kendileri veya bakmakla yükümlü oldukları kişiler açısından herhangi bir fayda sağlamayacağından, bu primlerin boş yere ödenen bir prim olarak düşünülmesi de yanlış olmayacaktır.

Bu nedenle kısmi zamanlı çalışan işçilerden aile içinde kişi başına düşen aylık geliri, asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar, boş yere GSS primi ödemek istemiyorlar ise eksik sürelerini isteğe bağlı sigorta kapsamında ödemeleri menfaatlerine olacaktır.

Eğer ki, okurumuz Sezai bey, isteğe bağlı sigortalı olmak ister ise, o zaman Haziran ayında 20 gün karşılığında 189,12 TL tutarında prim ödeyecektir. Ancak ödeyeceği 189,12 TL primin içinde uzun vadeli sigorta kolu primi de olacağından, yaşlılık ve emeklilik aylığının hesabında 20 gün hizmetine işlenmiş olacaktır.

Bir de, yok kardeşim ben ne GSS li, ne de isteğe bağlı sigortalı olmak istemiyorum diyen de olacaktır elbette, kısmi süreli çalışan sigortalıların içinde. Onlarla ilgili olarak da iki satır yazmak faydalı olacaktır sanırım.

Sevgili okurlar,

Buradan defalarca kez yazmamıza rağmen, SGK, kısmi süreli iş sözleşmesine istinaden çalışıp eksik gün nedeni 06 (Kısmi istihdam) ve 17 (Ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma) olan sigortalıları zorunlu GSS kapsamına almaya, eksik gün nedeni 07 (Puantaj kayıtları) seçilen sigortalıları ise zorunlu GSS kapsamına almamaya devam etmektedir, ne yazık ki.

Eğer ki kısmi süreli iş sözleşmesi ile 30 günden az çalışıyor ve ne zorunlu GSS'li ne de isteğe bağlı sigortalı olmak istemiyorsanız, işvereninizi ikna edip, son zamanların gözde eksik gün nedeni 07 (Puantaj Kayıtlarını) seçmesini sağlarsanız, SGK'nın bu uygulaması sayesinde kimse sizi zorunlu GSS'li yapamaz.

Hani olur ya, ileride eksik günlerinizi borçlanıp emekli olmak istediniz, hiç merak etmeyin o zaman SGK sizi kısmi süreli iş sözleşmesine istinaden çalıştığınızı kabul edip, eksik sürelerinize borçlanarak ödemenize de imkan sağlıyor.Selim KAYAOĞLU


Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler