Anasayfa » İş Sağlığı Güvenliği » İş güvenliği seçim sonrasına bırakıldı

İş güvenliği seçim sonrasına bırakıldı

İş güvenliği seçim sonrasına bırakıldı

Hükümet iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek, çalışanların hayatını korumak için 2012 yılında çıkardığı yasanın en kritik maddelerinin uygulamasını 2019 daki çifte seçimin sonrasına erteledi

Tarih :
İş güvenliği seçim sonrasına bırakıldı

Hükümet iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek, çalışanların hayatını korumak için 2012 yılında çıkardığı yasanın en kritik maddelerinin uygulamasını 2019 daki çifte seçimin sonrasına erteledi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası bir kez daha erteleniyor. Daha önce 1 Temmuz 2016 ve 1 Temmuz 2017'de hayata geçmesi öngörülen yasanın en kritik maddelerinin uygulanması 7 Temmuz 2020 yılına erteleniyor. Hükümetin bu sefer 3 yıl gibi uzun bir erteleme süresi belirlemesinde 2019 yılında yapılacak çifte seçim etkili oldu. Son dönemde 2019 seçimini olumsuz etkileyebilecek düzenlemelerin seçim sonrasına ertelenmesi dikkat çekiyor.

TOBB'UN İSTEDİĞİ OLDU

İş kazalarının önlenmesi ve işçi sağlığının korunmasına yönelik düzenlemenin toplamda 8 yıl gibi rekor düzeyde ertelenmesinin önünü açan madde, zeytinlik alanları riske atan üretim reformu tasarısının içine son dakika önergesiyle eklendi. İşveren örgütü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) isteğiyle torba tasarıya monte edildiği belirtilen yeni maddeyle iş güvenliğine ilişkin iki önemli konuda geri adım atılmış oldu.

Hükümetin 2012 yılında çıkardığı iş güvenliği yasasına göre, 10'dan az işçi çalıştıran muhasebeci, emlakçı, avukat, bakkal, manav gibi az tehlikeli iş kolundaki işverenler, önümüzdeki 7 Temmuz 2017 tarihine kadar iş güvenliği ve iş sağlığı alanında üniversitelerden eğitim alarak, iş güvenliği konusunda uzmanlaşacaklardı. Böylece, bu küçük dükkan ve işletmeler, sahibi oldukları işyerlerini, çalıştırdıkları işçiler için güvenli bir alana dönüştürecekler, bu sayede iş kazaları önlenmiş olacaktı.....

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Yalova Termal Belediyesi 6 İşçi Alacak
Kamudaki işçiler geçici görevlendirilebilir mi?
Spiker, Emine Bulut cinayetini sunarken gözyaşlarını tutamadı
Bakan açıkladı! Eğer 10 liranın altına inerse...
Emekliye ve dar gelirliye kira yardımı nasıl alınır?.
Hem ehliyetsiz hem sahte plaka
Bülent Arınç'tan canlı yayında flaş çağrı
Yeni zam haberi % 20 ile geldi!
Hava gösterisinde iki asker feci şekilde öldü

Benzer Haberler