Anasayfa » Özel Kategoriler » İşten atılan bankacıların yerine lise mezunu personel alınacak!

İşten atılan bankacıların yerine lise mezunu personel alınacak!

İşten atılan bankacıların yerine lise mezunu personel alınacak!

Yılın ilk üç aylık döneminde karlarını yüzde 65 oranında arttıran Türk bankacılık sektörü, 'çaylak personel' dönemi başlattı. Yılın ilk aylarında binlerce yetişmiş personelini kapının önüne koyan dev bankalar, yetiştirilmek üzere 'üniversiteden' personel toplamaya başladı. Bankaların bu yöntemle personel maliyetini düşürmeyi çalıştığı öğrenildi.

Tarih :
İşten atılan bankacıların yerine lise mezunu personel alınacak!

Türk bankacılık sektöründe sular durulmuyor. Geçen yıl ve yılın ilk çeyreğinde rekor düzeyde karlar elde eden Türk bankaları şimdi de ilginç bir yöntemle personel çalıştırmaya başladı.

TECRÜBELİYİ GÖNDER ACEMİYİ AL

sgkrehberi.com'un bankacılık yetkililerinden edindiği bilgiye göre, yılın ilk ayında yüzlerce personeli 'performans yetersizliği' nedeniyle işten çıkaran özel bankalar, onların yerine 'yetiştirilmek üzere' üniversite öğrencisini işe almaya başladı. Ayrıca, yine kariyer mesleklerinin başında gelen bankalarda 'lize mezunu' personel alımları arttı. Söz konusu lise mezunu personel, pazarlama departmanlarında istahdam ediliyor.

ARDI ARDINA İLAN VERİLİYOR

Lise mezunu ve üniversite öğrencisi istihdam edilmesine yönelik uygulamayı ilk olarak Türkiye'nin köklü ailesine mensup özel banka başlattı.Ardından onu bir Körfez sermayesine mensup banka izledi. Ve son dönemde, düşük eğitimli personel alımına yönelik ilan veren bankaların sayısı hızla arttı.

KARİYER İLANLARI VERİLİYOR

Yetişmiş elamanlarını işten çıkaran bankalar, lise mezunu personel ilanlarını daha çok kariyer siteleri üzerinden veriyor. İlanlarda ise yetiştirilmek üzere, lise mezunu veya devam zorunluluğu olmayan üniversite öğrencilerinin arandığına dikkat çekiliyor.

MALİYETİ DAHA DÜŞÜK OLUYOR

Bankaların lise mezunu personel tercih etmelerinde, maliyetleri düşürmenin birinci sırada geldiği bildirildi. Bankacılar, yetişmiş ve belirli bir tecrübeye ulaşmış personelin satış konusunda çalıştırılmasının hem maliyetli hem de sıkıntılı olduğunu kaydettiler. Ancak, lise mezunu gençlerin pazarlama konusunda daha başarılı ve daha düşük maliyetle çalıştırıldığı vurgulandı.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler