Anasayfa » Kamu » Memurlara 'BES' şoku! Cayanlardan da kesinti yapılacak

Memurlara 'BES' şoku! Cayanlardan da kesinti yapılacak

Memurlara 'BES' şoku! Cayanlardan da kesinti yapılacak

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES), çayma hakını kullanarak sistemden çıkan yüz binlerce memur, 15 Mayıs'ta BES sürprizi ile karşı karşıya kalacak. Nisan ayı içinde cayma hakkını kullanan memurların bilgileri sisteme girilemedi. Emeklilik şirketleri porsenel verilerini sisteme girme işlemlerini yetiştiremedi. Bu nedenle sistemden çıkanların bilgileri, silinmedi. Bu ay da yüzde 3 kesinti yapılacak. Silme işlemleri ise Haziran'da gerçekleşecek.

Tarih :
Memurlara 'BES' şoku! Cayanlardan da kesinti yapılacak

Yüz binlerce memuru, 15 Mayıs'ta BES sürprizi bekliyor. Mevzuata göre, 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle, yaklaşık 2.5 milyon memur da BES sistemine dahil oldu. 15 Nisan itibariyle memurların maaşlarından yüzde 3 oranında kesinti yapıldı. Kesintinin ardından binlerce memur sistemdene çıkmak için bildirimde bulundu. Rakamlar tam olarak netleşmediği için, ilk ayda sistemden çıkan kamu görevlisi sayısı tam olarak bilinmiyor. Ancak, kümülatif rakamlardan, 1 Nisan itibariyle sisteme giren işçi ve memurlardan çok sayıda cayma hakkını kullanan kişi olduğu belirlendi.

SİSTEME GİRİŞ YAPILAMADI

Cayma hakkının işleme konulması için, bazı aşamalardan geçmesi gerekiyor. Memurlar bağlı bulundukları kamu kurumlarına onlar da emeklilik şirketlerine bildirimde bulunuyor. İşte bu noktada sıkıntı çıktı. İlk ayda emeklilik şirketleri personel verilerini sistemlerine girme işlemlerini yetiştiremediklerinden ve cayma işlemlerini geç bildirdiklerinden sistemden çıkış sağlanamadı. Bu nedenle sistemden çıkan memurların maaşlarından 15 Mayıs'ta da kesinti yapılacak. Silme işlemi ise Haziran ayında gerçekleştirilecek.

MUHASEBAT UYARIDA BULUNDU

Konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı tarafından da bir duyuru yapıldı.

Konu ile ilgili olarak, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen KBS sisteminde maaş yapılanlar ile ilgili olarak 08.05.2017 tarihi itibariyle yapılan duyuru ile "Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım Sisteminde silme, dondurma veya değişiklik işlemlerine ilişkin bilgileri Emeklilik Gözetim Merkezinden her ay sonu elektronik ortamda alınarak, merkezden KPHYS'ye (Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi) yüklenecektir. Kurum gerçekleştirme görevlileri tarafından (eski adı ile maaş mutemetleri) bu işlemlerle ilgili herhangi bir veri girişi yapılmayacaktır." denilerek bu sürecin ne şekilde işletileceğini anlatıldı.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler