Anasayfa » Sigortalı » Çalışanların yıllık izninde emsal karar!

Çalışanların yıllık izninde emsal karar!

Çalışanların yıllık izninde emsal karar!

Yargıtay, çalışanlar için büyük önem taşıyan yıllık izinlerin nasıl hesaplanacağına yönelik emsal bir karara imza attı. Yargıtay, işten ayrılmalarda yıllık izin bedelinin hesaplanmasında net ücretin esas alınacağını hüküm altına aldı.

Tarih :
Çalışanların yıllık izninde emsal karar!

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren örnek kararda süreç Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir sağlık kurumunda taşeron olarak çalışan bir işçinin, haksız yere işten çıkarıldığını öne sürerek kıdem, ihbar ve izin ücreti talep etmesiyle başladı. Söz konusu taşeron işçisi, alacaklarına yönelik dava açtı.

SGK Rehberi'nin Yargıtay tutanaklarından elde elttiği bilgilere, yerel mahkeme çalışanın kullanmadığı yıllık izin bedelinin ödenmesini hükmmetti. Ve izin bedelinin hesaplanmasında ise, çalışanın net ücretinin yanı sıra yol ve yemek gibi ücretlerini de katarak yani brüt ücreti baz aldı.

Yerel mahkeme temizlik işçisine kullanmadığı 56 günlük yıllık izin için toplam bin 690 lira ücret edenmesini kararlaştırdı.

Sağlık Bakanlığı ve alt işveren mahkemenin kararını temyiz etti.

Temyiz talebi Yargıtay 9 Hukuk Dairesi'nde görüşüldü. Daire, 2012/35515 esas nolu dosya için, bozma kararı verdi. Yargıtay bozma gerekçesinde, yıllık izin ücretinin çıplak maaş yerine brüt üzerinden hesaplanmasını gösterdi.

Yargıtay'ın kararı ile birlikte çalışanların izin bedellerinin hesaplanmasında emsal oluşmuş oldu.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler