Anasayfa » Soru Cevap » Dul ve yetimler bu soruların cevabını biliyor mu?

Dul ve yetimler bu soruların cevabını biliyor mu?

Dul ve yetimler bu soruların cevabını biliyor mu?

Tarih :
Dul ve yetimler bu soruların cevabını biliyor mu?

Eşimden SSK'dan dul aylığı alıyorum. Babamdan Emekli Sandığı yetim aylığı alabilir miyim?

SSK 'dan dul aylığı alanlar , Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler.

NOT: Hizmet süresi 5 ile 10 yıl arası olanların yetimleri; aylık gelirlerinin olmaması halinde, Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler.

YASAL DAYANAK : 5434 sayılı Kanunun 66,67 ve 68. maddeleri

SSK emeklisi bir bayanım. Babam Emekli Sandığı emeklisi iken vefat etti, babamın emekli aylığından yararlanabilir miyim?

Babanızdan dolayı yetim aylığı alabilirsiniz ancak bekar veya dul olmanız gerekmektedir.

YASAL DAYANAK : 5434 sayılı Kanunun 75. maddesi.

SSK'ya tabi olarak çalışıyorum. Emekli Sandığından yetim aylığı alabilir miyim?

SSK' ya tabi çalışan yetimler, Kurumumuzdan aylık alabilirler. Ancak sağlık yardımından faydalanamazlar.

NOT: Hizmet süresi 5 ile 10 yıl arası olanların yetimleri; aylık gelirlerinin olmaması halinde, Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler.

YASAL DAYANAK : 5434 Sayılı Kanunun 66,67, ve 68. maddeleri

Eşimden SSK'dan dul aylığı alıyorum. SSK emeklisi iken vefat eden babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

Hem eşinden, hem de anne veya babasından ölüm aylığına hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da anne veya babasından aylık bağlanabilir.

4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışan bekar bir bayanım. BAĞ-KUR emeklisi iken vefat eden babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

Kız çocuklarına aylık bağlanabilmesi için; sigortalı olarak çalışmamaları ve herhangi bir yerden aylık almamaları gerekmektedir. 4/a sigortalısı olmanız nedeniyle babanızdan dolayı yetim aylığı bağlanması mümkün değildir.

Eşimden BAĞ-KUR'dan dul aylığı alıyorum. Babamdan Emekli Sandığından yetim aylığı alabilir miyim?

BAĞ-KUR'dan dul aylığı almanız, Emekli Sandığından yetim aylığı almanıza engel değildir.

NOT: Hizmet süresi 5 ile 10 yıl arası olanların yetimleri; aylık gelirlerinin olmaması halinde, Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler.

YASAL DAYANAK : 5434 sayılı Kanunun 66,67 ve 68. maddeleri.

SSK'dan yetim aylığı alan kız yetimim. Bir günlük SSK (4/a)'ya giriş-çıkış yaparsam aylığım kesilir mi?

Kız çocuklarının aylıkları, sigortalı işe girmeleri halinde kesilir. İşten ayrılmaları halinde talep edilirse tekrar aylık bağlanır.

Annem SSK'dan, babam ise BAĞ-KUR'dan emekli aylığı alıyorlar. Ben ise tarım sigortalısıyım. Annem ve babamın vefat etmeleri halinde her ikisinden de maaş alabilir miyim?

Tarım sigortasına tabi olduğunuzdan, anne ve babanızın vefatı halinde tarafınıza yetim aylığı bağlanması mümkün değildir.

BAĞ-KUR emeklisi eşimden dul aylığı alıyorum. Aynı zamanda babamdan da BAĞ-KUR'dan kız yetim aylığı alabilir miyim?

Her iki aylığı birlikte almanız mümkün değildir. Tercih ettiğiniz dosyadan aylık talebinde bulunabilirsiniz.

Emekli Sandığından yetim aylığı alan annem, vefat etti. Ne yapmalıyım?

Vefat eden annenizin ölüm tarihini nufusa işleterek,alacağınız vukuatlı nufus kayıt örneğini bir dilekçe ile kurumumuza vermeniz gerekmektedir.

SSK'dan kız yetim aylığı alıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde yetim aylığım kesilir mi?

5510 sayılı Kanun kapsamında (5510 sayılı Kanunun 5. maddesinin (a),(b) ve (e) bentleri hariç) veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklara ölüm sigortasından aylık bağlanmaktadır. Buna göre isteğe bağlı sigortalılık çalışma olarak değerlendirilmediğinden, isteğe bağlı sigortalı olan çocuklara Kanunda belirtilen diğer koşulların da yerine gelmesi halinde ölüm sigortasından gelir/aylık bağlanır. Ancak bu sigortalılıkları sonucu kendilerine gelir/aylık bağlanması halinde aldıkları yetim aylıkları kesilir.

BAĞ-KUR'dan kız yetim aylığı alıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde yetim aylığım kesilir mi?

5510 sayılı Kanun kapsamında (5510 sayılı Kanunun 5. maddesinin (a),(b) ve (e) bentleri hariç) veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklara ölüm sigortasından aylık bağlanmaktadır. Buna göre isteğe bağlı sigortalılık çalışma olarak değerlendirilmediğinden, isteğe bağlı sigortalı olan çocuklara Kanunda belirtilen diğer koşulların da yerine gelmesi halinde ölüm sigortasından gelir/aylık bağlanır. Ancak bu sigortalılıkları sonucu kendilerine gelir/aylık bağlanması halinde aldıkları yetim aylıkları kesilir.

26 yıllık devlet memuru iken vefat eden babamdan yetim aylığı alan kız çocuğum. 657 sayılı Kanunun 4/b kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak atamam yapıldı. Yetim aylığım kesilir mi?

Sigortalı olarak çalışmanız halinde yetim aylığınız kesilmeyecektir.

YASAL DAYANAK: 5434 sayılı Kanunun 66, 67 ve 68. maddeleri

Babam 6 yıllık Devlet Memuru iken vefat etti ve tarafıma kız yetim aylığı bağlandı. 657 sayılı Kanunun 4/b kapsamında sözleşmeli öğretmen olmam halinde yetim aylığım kesilir mi?

5510 sayılı Kanuna göre çalışmaya başladığınız tarihi takip eden ay başından itibaren aylığınız kesilir.

YASAL DAYANAK:5510 sayılı Kanunun 34. maddesi.

Emekli Sandığı Emeklisi iken vefat eden annemden kız yetim aylığı alan lise öğrencisiyim. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde yetim aylığım kesilir mi?

İsteğe bağlı sigortalı olmanız halinde yetim aylığınız kesilmeyecektir.

Emekli Sandığından yetim aylığı alan annem, vefat etti. Ne yapmalıyım?

Vefat eden annenizin ölüm tarihini nufusa işleterek,alacağınız vukuatlı nufus kayıt örneğini bir dilekçe ile kurumumuza vermeniz gerekmektedir.

BAĞ-KUR emeklisi eşimden dul aylığı alıyorum. Aynı zamanda babamdan da BAĞ-KUR'dan kız yetim aylığı alabilir miyim?

Her iki aylığı birlikte almanız mümkün değildir. Tercih ettiğiniz dosyadan aylık talebinde bulunabilirsiniz.

4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışan bekar bir bayanım. BAĞ-KUR emeklisi iken vefat eden babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

Kız çocuklarına aylık bağlanabilmesi için; sigortalı olarak çalışmamaları ve herhangi bir yerden aylık almamaları gerekmektedir. 4/a sigortalısı olmanız nedeniyle babanızdan dolayı yetim aylığı bağlanması mümkün değildir.

4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışan bekar bir bayanım. BAĞ-KUR emeklisi iken vefat eden babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

Kız çocuklarına aylık bağlanabilmesi için; sigortalı olarak çalışmamaları ve herhangi bir yerden aylık almamaları gerekmektedir. 4/a sigortalısı olmanız nedeniyle babanızdan dolayı yetim aylığı bağlanması mümkün değildir.

SSK'dan yetim aylığı alan kız yetimim. Bir günlük SSK (4/a)'ya giriş-çıkış yaparsam aylığım kesilir mi?

Kız çocuklarının aylıkları, sigortalı işe girmeleri halinde kesilir. İşten ayrılmaları halinde talep edilirse tekrar aylık bağlanır.

Çiftçi BAĞ-KUR'undan dolayı yetim aylığı alan bir bayanım. Evlendiğimde evlenme ikramiyesi alabilir miyim?

Çiftçi BAĞ-KUR'undan dolayı yetim aylığı kız çocuklarının evlenmeleri halinde, evlenme ikramiyesi ödenmektedir.

 

 

 



Kaynak : SGK Rehberi
Anneye 100 euro destekte başvurular başladı
İstanbul Sultangazi Belediyesi 1 İşçi Alacak
IMF Türkiye büyüme tahminini yükseltti
5 ilde devlet lojmanlarının satışı başlıyor
Terör Şube Müdürü aracında ölü bulundu
Kahreden olay! Kucağındaki bebeğiyle birlikte can verdi
Fadıl Akgündüz'den 'nitelikli dolandırıcılık' davasında ilginç savunma
Mersin Tarsus İmar Geçici 2 İşçi Alacak
Bugün değişti!Onlar KDV ödemeyecek!
KYK burs ve kredi başvuruları alınmaya başladı
Türkiye küresel terör karşısında bir dalgakırandır'
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri 17 Uzman Yardımcısı Alacak
Ankara Büyükşehir'den 'yürüyen merdiven' açıklaması
Volkswagen, harekat nedeniyle fabrika kararını askıya aldı
İBB'de flaş görevden alma!
Trump'ın yaptırım kararına rağmen dolar düşüşte
BM'den Barış Pınarı Harekatı tehdidi: Türkiye sorumlu tutulabilir
Yasaklandı! 1 Kasım'dan itibaren...
Alman basınının Volkswagen iddiası ne anlama geliyor?
Yargı reformu paketi'nin 7 maddesi daha kabul edildi
Sendika başkanına 30 bin TL maaş tepkisi!
Balıkesir Dursunbey SYDV Geçici 1 İşçi Alacak

Benzer Haberler