Anasayfa » Medya Haberleri » Otopark Ücretini Faiziyle Geri Alın

Otopark Ücretini Faiziyle Geri Alın

Otopark Ücretini Faiziyle Geri Alın

Hastane otoparklarında hasta ve yakınlarından alınan otopark ücretleri vatandaşları çileden çıkardı. Sağlık Bakanlığı’nın genelgesine göre “ücretsiz” verilmesi gereken otopark hizmetinden hala para alınıyor.

Tarih :
Otopark Ücretini Faiziyle Geri Alın

Şikayetvar’ın haberine göre: sağlık Bakanlığı’nın 25.03.2013 tarihinde yayınladığı genelgede tüm Hastanelerde “ücretsiz” otopark hizmeti verilmesi gerektiği belirtildi ancak genelgenin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen yasal olmayan ücretler alınmaya devam ediyor. Hastanelerde giriş çıkış için dahi ücret alındığını belirten vatandaşlar, otoparklarda talep edilen ücretlerin son bulması için seslerini duyurmaya çalışıyor. Ücretsiz otoparkların olmadığını ücretsiz olan yerlerin ise hastane ile arasındaki mesafenin oldukça uzak olduğunu belirten hasta yakınları “ücretli otoparkları kullanmaya mecbur bırakılıyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Tüketici Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu ise yasayı çiğneyen hastanelerin otopark vurgunu yaptığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Kimse hastaneye eğlenmek için gitmez, parası olmayan vatandaşlar hastaneden içeriye giremiyor. İnsanların sağlığı, canı üzerinden haksız kazanç sağlanıyor. Yasaya rağmen uygulanan sistem resmen vurgundur.

“Paranızı Faiziyle Geri Alın!”

Vatandaşların yasal olmayan otopark ücretini ödememeleri gerektiğini belirten Ağaoğlu, şöyle devam etti: Özel Hastaneler Yönetmeliğinin 8. Maddesinin “d” fıkrası gereğince Yönetmeliğindeki ölçüye uygun şekilde yeterli sayıda otopark yeri ayrılmış olması hükmü yer almaktadır. Bu nedenle hukuksuz olarak otopark ücreti ödemek zorunda kalanlar fiş aldıkları takdirde bu fişlerle birlikte ikamet ettikleri İlçe Kaymakamlığı’ndaki Tüketici Hakem Heyeti’ne hiçbir ücret ödemeden başvurarak kesinlikle bu ücretin iadesiyle ilgili karar aldırabilirler. Ellerine Hakem Heyeti Kararı geçtikten sonra ücret kendilerine iade edilmezse de İcra Müdürlükleri’ne başvurdukları zaman da faiziyle birlikte devlet eliyle ücreti geri alırlar. Nitekim ünlü ve lüks bir hastane zincirinin otoparkında benden alınmış olan 12 lira ücreti Hakem Heyeti kararıyla geri almaya hak kazandım." dedi.

Haksız kazanç sağlayan hastanelerin otopark ücretlerine tepki gösteren hasta ve hasta yakınlarının şikayetleri şöyle:

“Otoparkı Olmadığı Halde Vale Hizmeti Aldı"

“Muayene olmak için arabayla gittiğim özel bir hastanenin verdiği raporun sistemlerinin sıkıntılı olmasının sebebiyle o gün teslim alamayıp, ertesi gün almaya gittiğimde 1 dakikanızı alacak işlemde bile vale ücreti aldılar. Otoparkı olmayan bir özel hastanede arabanızla gidemiyorsunuz. Arabamızı da sürttüler kabul etmediler.”

“Hastaların Park Yerinde Doktorların Arabaları Var!”

“Bir süredir hastanenin onkoloji servisine gelip gidiyorum. Görüyorum ki arabamı park etmem gereken kemoterapi hastalarına ait park yerinde doktorların arabaları mevcut. Bana arabamı oraya park edemeyeceğim söyleniyor ve güvenliklerle her seferinde sorun yaşıyorum. Bu olay henüz hastaneye girmeden ilk güvenlik noktasında sıkıntı yaratmaya başlıyor. Üstelik hastanenin etrafında arabamı bırakabileceğim yerler yasak veya ücretli. Hastanenin ücretsiz otoparkı varken de para vermek istemiyorum.” “Otopark Ücretine Yüzde 45 Zam Yaptılar!” “Hastaneye yıllardır gidiyorum ve nezle dahi olsam sadece hastanenize giriş yapıyorum. Kaldı ki ikinci hamileliğimi de hastanenizde geçiriyorum yani sürekli gidip geliyorum. Ancak otopark ücretlerinize yapılan yüzde 45 oranındaki zammı kabullenemiyorum. Kaldı ki ne hasta yakınıyım, ne de personel. Direkt hasta olduğum halde bu para zorla benden alınıyor.

Acil bir çözüm bulmamanız çok daha vahim. Daha 2013'te 5'ten 7 TL'ye çıkan ücretin korkunç bir zam ile 10 TL'ye çıkmasını hazmedemeyen tüm hasta ve hasta yakınları eminim ki kısa bir zamanda ayaklanacaktır. Hastane çevresinde otopark bulunmamasından bu denli de faydalanılmaz.”

“Yasal Olmayan Bir Şekilde Otopark Ücreti Alıyor”

“Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 25.03.2013 tarihinde yayımlanan genelge ile; kamu özel bütün hastanelere çalışan ve hasta yakınları için ücretsiz otopark hizmeti verme zorunluluğu getirmiş, hiçbir hastane yönetiminin hastane çalışanından ve hasta yakınından otopark ücreti alamayacağı öngörülmüş olmasına rağmen hastane bu uygulamayı hiçe saymakta; hasta ve yakınlarından haksız ve hukuksuz bir şekilde otopark ücreti alarak onları mağdur etmektedir. En üzücü olanı ise konu ile ilgili konuşacak yetkili bir muhatap dahi bulunamaması. Hasta ve yakınları dertleri ile mi uğraşsınlar, yoksa otoparkçılarla mı? İnşallah bu hastaneye bir daha yolum düşmez.”

“5 Dakikalık Otopark Kullanımı İçin 9 TL Aldı”

“2 gün önce annem ve 10 aylık bebeğimle hastaneye gittik. Annemi bırakıp çıkacaktık. Hastane valeye yönlendirdi vale de 9 TL istedi 5 dakika içinde çıkacağım söyledim ama çoktan fiş kesmişlerdi. Fiş kesildikten sonra diyorlar ki ücretsiz otopark ileride. Biz inmişiz çocukla tam hastaneye giriyoruz, fiş kesilmiş bana ücretsiz otoparkı söylüyorlar.

5 dk. içinde çıkınca dedim ki bakın dakika başına 1 TL'den fazla almış oluyorsunuz. Bu yaptığınız saçmalık diyorum. Fişi kestik almak zorundayız dediler ve 5 dakika için 9 TL ücreti aldılar. Önceden uyarsalar ben hastaneye gelmezdim bile. Sizi şikayet edeceğim dediğimde de istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz diyerek laubalilik yaptılar”

Kaynak : Milliyet

Benzer Haberler