Memur Alımlarında Haksızlık Yapılıyor

Memur Alımlarında Haksızlık Yapılıyor

Tarih :
Memur Alımlarında Haksızlık Yapılıyor

Bilgisayar programcılığı mezunları (3249), memur alımlarında kadrolarına başka bölüm mezunlarının atandıklarını ifade ederek DPB, ÖSYM ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına haksızlığın giderilmesi için çağrıda bulunmaktadırlar.

Bilgisayar programcılığı mezunları (3249), memur alımlarında kadrolarına başka bölüm mezunlarının atandıklarını ifade ederek DPB, ÖSYM ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına haksızlığın giderilmesi için çağrıda bulunmaktadırlar.

Adayların sıkıntı ve talepleri şu şekildedir:

“Bilinen bir gerçektir ki bu bölüm meslek yüksek okulları içinde en zor bitirilen,emek verilen ayrıca her üniversitede açılması zorunlu olan , her yıl binlerce mezun veren bir bölümdür. Özel sektörlerde olduğu gibi tüm kamu kurumlarında da bizim aldığımız eğitimleri uygulayabilecek, adaptasyon süreci hızlı, çözüm kabiliyeti yüksek personel ihtiyacı vardır.

Yetkililerden isteğimiz kurumlardaki talep edilen bilgisayar işletmenliği ve VHKİ ( Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenliği ) kadrolarının bu iş için eğitim almış ve bu görev için yeterli donanıma sahip olan bilgisayarla alakalı bölümlerden mezun olan bireylere verilmesidir.

Yüzbinlerce mezunumuz var,en yüksek puan bizimdir sözleriyle yola çıkmıyoruz. Çünkü rakamları tam olarak bizde bilmiyoruz bizim bölümden yüksek alan olduğu kadar diğer bölümlerden de yüksek alan arkadaşların olduğuna inanıyoruz. KPSS sayısal verilerin alan bazında incelendiğinde; hangi bölümün mezun sayısının fazla olduğunu,hangi bölümün başarı sıralamasının yüksek olduğunu yetkililer göreceklerdir. Gördüğümüz eğitim de derslerimiz de araştırıldığında, hakkımızın yendiğine herkes şahit olacaktır.

KPSS’den yüksek puan aldığını ileri sürerek atama bekleyen herhangi bir ön lisans mezunu olarak tercih yapan kişiler (3001,3003) , bilgisayar işletmenliği ve VHKİ kadrolarına atanabilmek için çeşitli kampanyalar yaparak bu görevleri yapabileceklerini iddia etmektedirler. Fakat bu görevler için eğitim almış bu kadar çok bilgisayar mezunu insanın aldıkları eğitimi hiçe sayılmaktadır. Tüm üniversitelerin bütün bölümlerinde tarih dersi olmasına rağmen ; bütün üniversite mezunlarının tarih öğretmeni olma hakkı var mıdır?Maalesef geçmiş zamanlarda DPB’nin (Devlet Personel Başkanlığı ) bilgisayar işletmenliği kadrolarını 3001( herhangi bir ön lisans mezunu) olarak değiştirmesiyle, binlerce bilgisayar mezunu mağdur olmuştu. Şimdi ise herhangi bir ön lisans mezunu olarak tercih yapmak isteyen kişiler; yaşanılan bu mağduriyeti bilgisayar mezunlarına tekrar yaşatarak lehlerinde kullanmak istiyorlar.

En çok mezun veren bölümlerin başında geliyoruz ve mezun vermeye de devam ediyoruz. Bölümümüzün kadroları diğer kadrolara da açılınca 80 -85 puan arası arkadaşlarımız bile sıkıntıya giriyor, düşünün artık! Bizler, nasıl diğer bölümlerin kadrolarını tercih edemiyorsak onlar da bizim kadrolarımızı tercih etmesinler. Bizler Adalet bölümünün kadrolarını yazabiliyor muyuz? Hayır. Ama onlar bizimkini yazabiliyor. Buna bir çözüm yolu bulunması gerekmektedir. Herkes her işi yapabilecekse üniversitelerde bilgisayar bölümü neden vardır? O zaman her bölümün sertifikasını çıkartsınlar, bizlerde kendi kadrolarımız dışında o kadroları seçebilelim.

Ayrıca belirtmeliyiz ki daha önce bilgisayar eğitimi almadan sadece sertifikayla bilgisayar işletmeni olarak kurumlarda görev yapanlar, yetersiz bilgisayar bilgisi yüzünden kurumlara iş yükü oluşturmaktadırlar. Kamu kurumlarında her kurumun kendine göre yoğun olduğu belli tarihler vardır. Eğer VKHİ ve Bilgisayar İşletmeni kadrolarında bilgisayar bölümü mezunları olsaydı, memur karşılaştığı sorunu çözecek ve bilgi işlemi çağırmak zorunda kalmayacaktı. Buda kamuda sistemde sorun var sorununa son verecektir.

Sonuç olarak ; Ortadaçok büyük bir emek var ve bizler bu emeklerimizin karşılığının 40 günlük verilmiş bir kursla bir tutulmasını istemiyoruz. 3249 kodlu bilgisayar mezunlarının muhasebe/işletme/tornacılık/sigortacılık vb. bölümlerden mezun olan kişilerle VKHİ /Bilgisayar İşletmenliği kadroları için yarıştırılması çok büyük haksızlıktır ve adaletsizliktir.

Talebimiz

2013/2 yerleştirmesinde 3249 bölümüne diğer bölümlerle birlikte 173 kadro , 2014/1 yerleştirmesinde 3249 50 kadro ve 2014/2 yerleştirmelerinde 152 kadro verilmiştir. Aynı mağduriyetin yaşanmaması adına önümüzdeki 2015-1, 2015-2 ve 2016-1 memur yerleştirmelerinde bilgisayar işletmenliği ve VHKİ( Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenliği) kadrolarının bilgisayar üzerine eğitim almış 3246/3247/3248/3249/3253 kodlu bölümlere verilmesini talep ediyoruz.”