Evde bakıcı çalıştırana aylık 700 TL prim desteği

Evde bakıcı çalıştırana aylık 700 TL prim desteği

Tarih :
Evde bakıcı çalıştırana aylık 700 TL prim desteği
Okulların açılmasına sayılı günler kala bakıcı arayışına girenlere çok önemli bir teşvik var: Bu yıl ilk kez ay içinde 10 günden fazla ev hizmetlisi çalıştıracak kişilerin, ödemesi gereken 700 TL’lik primin tamamını devlet karşılıyor.

Yarın anaokulları, bir sonraki pazartesi de ilkokullar açılıyor. Bugünlerde ailelerde çocukların okuldan çıkış saatlerine göre evin düzeni ile ilgili planlamalar yapılmaya başlandı. Öte yandan çalışan ebeveynler için bakıcı arayışları da hız kazandı. Bakıcı çalıştıracak kişiler için belirli şartlar dahilinde SGK prim teşviki imkanı sağlanıyor. Desteğin miktarı 700 lira. Bakıcı için konudaki masrafları önemli ölçüde azalıyor. Diğer yandan pek çok ev hizmetlisi de iş imkanı sağlanıyor. Ev hizmetlerinde çalışan kişilerin, ev sahipleri tarafından sigortalanması bir zorunluluk.

SGK’YA BİLDİRİLMESİ ŞART

Dolayısıyla evine gündelikçi alan, bakıcı veya ev hizmetlilerini haftanın belirli günlerinde veya yatılı olarak sürekli bir şekilde çalıştıran ev sahiplerinin bu kişiler için SGK’ya mutlaka bildirimde bulunmaları ve prim ödemeleri gerekiyor. Ev hizmetlerinde bir kişiyi ay içerisinde 10 günden az çalıştıranlar, bu yıl için günlük 1.35 TL’lik prim ödemek durumunda. Ev hizmetlisi olarak bir kişiyi bütün ay çalıştıran bir kişinin bu yıl için asgari ücret üzerinden 700.17 TL sigorta primi ödemesi gerekiyor. Ancak prim miktarını düzenli ödeyen ve SGK’ya borcu olmayan bir kişi için bu rakam 598.7 TL’ye düşüyor. İlk kez bu yıl ev hizmetlisi çalıştıracak kişiler için ise şu an uygulamada olan çok önemli bir teşvik bulunuyor.

TAMAMI DEVLETTEN

Bu yıl ilk kez ay içerisinde 10 günden fazla ev hizmetlisi çalıştıracak kişilerin, ev hizmetlisi için ödemesi gereken 700.17 TL’lik primin tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Teşvikten faydalanan kişiler ev hizmetlisi için SGK’ya hiç prim ödemiyor. Yalnızca ev hizmetlisine ödenecek maaş yeterli oluyor.

Bu ay başlayan kasımda alabiliyor

Ay içerisinde 10 günden fazla ev hizmetlisi çalıştıracak bir kişi, üçüncü ayda teşvikten faydalanabiliyor. Yani eylülde ilk kez ayda 10 günden fazla ev hizmetlisi çalıştıran bir kişi kasımdan itibaren teşvikten yararlanabilecek. Destek için geçen yıl çalıştırılan kişi sayısına ilave istihdam edilme şartı var. Bu nedenle ilk kez ev hizmetlisi çalıştıranlar veya ikinci kişiyi alanlar yararlanabilir.

Son üç aydır işsiz olması gerekiyor

Teşvikten yararlanabilmek için ev hizmetlisinin işe başlamadan önceki son 3 ay içerisinde işsiz olması gerekiyor. Ev hizmetlisinin son 3 aydaki on güne kadar ki çalışmalar da teşvikten yararlanmayı engellemiyor. Teşvikten yararlanılması için ev hizmetlisinin emekli olmaması da gerekiyor. Emekli bir kişiyi ev hizmetlisi olarak çalıştıran kişiler teşvikten faydalanamıyor. Bunun dışında ev hizmetlisinin İŞKUR’a kayıtlı olması da teşvikten faydalanmak için şart. Teşvik yalnızca Türk vatandaşları için uygulanmıyor, yabancı bakıcılar da teşvikten faydalanabiliyor.

Süre 1.5 yıla kadar uzuyor

Bunun yanında ev hizmetlisi olarak çalıştırılacak 18 yaşın üzerindeki kadınlar için teşvik süresi 18 ay. Dolayısıyla son üç aydır işsiz olan 18 yaşından büyük bir kadını ilk kez 2018 yılında ev hizmetlisi olarak çalıştırmaya başlayan bir kişi 1.5 yıl boyunca prim teşvikinden faydalanabiliyor. Bu şekilde bir buçuk yıl boyunca yalnızca maaş ödeyerek SGK’ya hiç prim ödemeden bu kişinin çalıştırılması mümkün. Bir buçuk yıl boyunca SGK’ya primler devlet tarafından ödenecek.

Okan Güray Bülbül

 

Kaynak : Akşam

Benzer Haberler