Anasayfa » Medya Haberleri » Döviz mevduatı tarihi rekor kırdı!

Döviz mevduatı tarihi rekor kırdı!

Döviz mevduatı tarihi rekor kırdı!

'Döviz bozdurma' kampanyasına rağmen döviz mevduatlarında tarihi rekor kırıldı. Vatandaşlar, eline geçen her kuruşu adeta döviz hesabına çevirdi. 9 Haziran itibariyle bir haftada 387 milyon dolarlık döviz alımı yapıldı. Bu tarih itibariyle yerlilerin yani yurt içinde bulunan mudilerin döviz mevduatları 265.2 milyar dolara ulaştı.

Tarih :
Döviz mevduatı tarihi rekor kırdı!

Döviz piyasasında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Hükümetin aldığı tüm önlemlere rağmen vatandaş döviz almaktan vazgeçmiyor. Bu durum, döviz mevduatlarında tarihi bir rekor kırılmasına neden oldu.

Merkez Bankası'nın verilerine göre, yerliler, 3 Mart, 7 Nisan, 12 Mayıs ve 18 Mayıs haftaları hariç yılın tamamını döviz alımında geçirdi.

Verilere göre, yurtiçinde yerleşiklerin kıymetli maden depo hesapları dahil yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 9 Haziran haftasında 164,8 milyar dolardan 165,2 milyar dolara çıktı.

2016'nın son haftasında bu rakam 145,54 milyar dolardı. Bir önceki rekor ise 24 Nisan 2016'da 164,9 milyar dolardı.

VATANDAŞ DOLAR BİRİKTİRİYOR

'Döviz bozdurma' kampanyası da işe yaramadı. Verilere göre ‘Dövizini boz’ kampanyasının olduğu Aralık 2016’dan Mayıs 2017 sonuna kadar bankalarda bulunan döviz mevduatlarında büyük artışlar yaşandı. Özellikle milyon dolarlık hesaplarda bu artışlar daha belirgin oldu.

 

 

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler