Anasayfa » Özel Kategoriler » TZOB: Destekleme ödemeleri yapılmalı

TZOB: Destekleme ödemeleri yapılmalı

TZOB: Destekleme ödemeleri yapılmalı

Tarih :
TZOB: Destekleme ödemeleri yapılmalı

Destekleme ödemeleri yapılmalı

-TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Bu yıl kuraklık, don, dolu afetleri yaşayan çiftçimizin destekleme ödemelerinin bloke edilmesi mağdur etmiştir”

-“Destekleme ödemeleri üzerindeki bloke kaldırılmalı, ödemeler yapılmalıdır”

-“Dicle EDAŞ’ın pamuk ve mısırda dekar başına 90 lira olarak belirlediği elektrik bedelleri yüksek, aşağı çekilmelidir”

-“Cazibe sulama olmadığı için fazla elektrik kullanılarak metrelerce yer altından çekilen su, maliyeti artırmaktadır”

-“Büyük miktarlara ulaşan elektrik borçları yapılandırılmalıdır. Bunlar yapılandırılmazsa, destekleme ödemeleri yapılmazsa önümüzdeki yılın üretimi tehlikeye girer”

Ankara – Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl kuraklık, don, dolu afetleri yaşayan çiftçinin destekleme ödemelerinin bloke edilmesinin mağdur ettiğini bildirerek, “destekleme ödemeleri üzerindeki bloke kaldırılmalı, ödemeler yapılmalıdır” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçları ödeninceye kadar, 2014 yılında yapılması gereken tarımsal destekleme ödemelerinin verilmemesinin çiftçiyi zor durumda bırakacağını belirtti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (Dicle EDAŞ) pamuk ve mısırda 2013 yılı için dekar başına 90 lira olarak belirlediği elektrik bedellerinin yüksek olduğuna dikkati çeken Bayraktar, “elektrik bedelleri düşürülmeli, aşağı çekilmelidir” dedi.

-“Üreticilerimiz hak ettiği destekleme ödemelerini almalılar”-

Çiftçinin, ülke çapında yaşanan kuraklık, don, dolu, aşırı yağış gibi afetler nedeniyle sıkıntılı bir üretim dönemi geçirdiğini bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“2014 yılı destekleme ödemelerinin, tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borçlarının ödenmesine bağlanması çiftçimizi mağdur eder. Destekleme ödemeleri üzerindeki bloke kaldırılmalı, ödemeler yapılmalıdır. Üreticilerimizin hak ettiği destekleme ödemelerini alabilmeleri gerekir.

Cazibe sulama olmadığı için fazla elektrik kullanılarak metrelerce yer altından su çekilmekte, sulama yapılmaktadır. Bu sulama şekli üretim maliyetlerini artırmaktadır. Çiftçimiz için büyük bir yük oluşturmaktadır.

Büyük miktarlara ulaşan elektrik borçları yapılandırılmalıdır. Bunlar yapılandırılmazsa, destekleme ödemeleri yapılmazsa önümüzdeki yılın üretimi tehlikeye girer.”

-“Çiftçimiz hasattan sonra yeni üretim dönemine hazırlanacak”-

Çiftçinin hasattan sonra yeni üretim dönemine hazırlanacağını belirten Bayraktar, “çiftçimiz hasatta ürünü toplamak ve biçmek için para harcayacak. Hasattan sonra da tarlasına kültürel işlemler yapacak, girdi kullanacak, yeni üretim sezonuna hazırlanacak. Bütün bunlar parayla olacak. Çiftçimize finansman olanağı yaratılmalı, destekleme ödemeleri yapılmalı ki gelecek yılın üretim sezonuna hazırlansın” dedi.

Kaynak:TZOB

Benzer Haberler