Anasayfa » Medya Haberleri » Hak-İş Başkanından Kıdem Tazminatıyla ilgili çarpıcı açıklamalar!

Hak-İş Başkanından Kıdem Tazminatıyla ilgili çarpıcı açıklamalar!

Hak-İş Başkanından Kıdem Tazminatıyla ilgili çarpıcı açıklamalar!

Öz Gıda-İş Sendikasının 14. Olağan Genel kurulunda konuşan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut ARSLAN kıdem tazminatıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu:

Tarih :
Hak-İş Başkanından Kıdem Tazminatıyla ilgili çarpıcı açıklamalar!

Konuşmasında kıdem tazminatı konusuna da değinen Arslan, HAK-İŞ’i yıpratmak isteyen bazı çevrelerin algı operasyonlarına başladığını söyledi.

Arslan, “Üyelerimiz HAK-İŞ’in açıklamalarını takip etsinler. Haksız ve insafsız suçlamalardan usandık. Şu andaki kıdem tazminatının mevzuatında birtakım sorunlar var. Bunu gözden mi kaçıracağız, bu konuda sessiz mi kalacağız. Bazıları bundan memnun olabilir ama biz memnun değiliz. Kıdem tazminatının elde edilmesi için önümüzde birtakım engeller var” dedi. Arslan, kıdem tazminatı konusunda kazanılmış hakların korunmasını ve mevcut mevzuatın yeniden gözden geçirilerek, konunun paydaşlarıyla birlikte ortak bir çalışma yürütülmesinin Türkiye’nin geleceği için önem arz ettiğini belirtti. Arslan, “Yanlışlıkları düzeltelim, sürdürülebilir bir kıdem tazminatı mevzuatını ortaya koyalım.

Bunun dışında HAK-İŞ bir şey söylemiyor. Çalışanların en önemli kalesi olan kıdem tazminatının güçlendirilmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

“Kıdem Tazminatındaki Tavan Kaldırılmalıdır”

Çalışma hayatıyla ilgili birtakım sorunların devam ettiğini belirten Şahin, “Kıdem tazminatı, emeklilikte yaşa takılanlar, kayıt dışı ekonomi, işsizlik, ücretler üzerindeki ağır vergi yükü ve örgütleme konusunda sendikaların önüne çıkartılan engeller var. Kıdem tazminatı konusunda en başından beri şunu söylüyoruz; Kıdem tazminatı alamayan yüzde 85-90 oranındaki mağdur işçi kardeşlerimiz haklarını tam olarak almalıdır. Bunun için yapılacak düzenleme ve kurulacak yapılarla işçi kardeşlerimizin mevcut kıdem tazminatı hakları 1 milim dahi geriye götürülmemelidir. Bu bizim olmazsa olmazımızdır. Kıdem tazminatındaki tavan kaldırılmalıdır. Aksi takdirde bütün meşru zeminlerde her türlü hak mücadelesini vermeye Öz Gıda-İş camiası olarak hazır olduğumuzu buradan ilan ediyorum” dedi.


Şahin, emeklilikte yaşa takılanların hak kayıplarının giderilmesi için hakkaniyetli yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini de söyledi.


Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler