SGK Rehberi

Çalışan, Emekli ve İşverenin Haber ve Bilgi Portalı

Haberler » Soru Cevap » Bütün yönleriyle soru ve cevaplarla dul ve yetim aylıkları

Bütün yönleriyle soru ve cevaplarla dul ve yetim aylıkları

Bütün yönleriyle soru ve cevaplarla dul ve yetim aylıkları

Dul ve yetimlerin en fazla sordukları sorular ve cevaplarını okuyucularımızın istifadesine sunuyoruz. Detaylara ulaşmak için başlığa tıklayınız.

Bütün

1- Eşimden SSK'dan dul aylığı alıyorum. Babamdan Emekli Sandığı yetim aylığı alabilir miyim?

SSK 'dan dul aylığı alanlar aynı zamanda Emekli Sandığından da yetim aylığı alabilirler.

Hizmet süresi 5 ile 10 yıl arası olanların yetimleri; aylık gelirlerinin olmaması halinde, Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler. Bu konuyla ilgili olarak 5434 sayılı Kanunun 66,67 ve 68. maddelerinde çok detay bilgiler bulunmaktadır.

2- SSK emeklisi bir bayanım. Babam Emekli Sandığı emeklisi iken vefat etti, babamın emekli aylığından yararlanabilir miyim?

Babanızdan dolayı yetim aylığı alabilirsiniz ancak, bu aylığı alabilmeniz için bekar veya dul olmanız gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olarak 5434 sayılı Kanunun 75 inci maddesinde daha fazla detay bilgiye ulaşabilirsiniz.

3- SSK ya tabi olarak çalışıyorum. Emekli sandığından yetim aylığı alabilirmiyim?

SSK' ya tabi olarak çalışan yetimler, Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık alabilirler.

Hizmet süresi 5 ile 10 yıl arası olanların yetimleri; aylık gelirlerinin olmaması halinde, Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler. 5434 sayılı Kanunun 66,67, ve 68 inci maddelerinde daha fazla bilgiye ulaşılabilir.

4- 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa göre dul-yetim aylığı kimlere, hangi oranda bağlanır?

Emekli Sandığı Kanununa göre aylık bağlanacak dul ve yetimler; eş (karı ve koca) ve çocuklar ile ana ve baba olarak belirlenmiştir.
Dul ve yetimlere ait aylık bağlama oranları şu şekildedir;
*Eş : %75
*Çalışan ya da emekli aylığı alan eş : %50
*Eş, 1 yetim : %60 - %30
*Eş, 2 yetim : %50 - %25, %25
*Tek yetim : %50
*2 yetim : %40, %40

Dul ve yetimlere bağlanacak aylık miktarı, aylığa hak kazanan kişinin yaşıyor olması halinde kendisine bağlanacak aylık miktarını geçemez.

Çalışan ya da emekli eş ibaresinden, 5510 sayılı Kanuna göre 4/c kapsamında çalışan veya bu çalışmalarından dolayı (5434 sayılı Kanun hükümlerine göre) aylık alan kişi anlaşılır. Bu kapsamdaki bir eşin aylık bağlama oranı, yetimlerin bulunması hali de dahil % 50'dir.

5- Eşimden BAĞ-KUR'dan dul aylığı alıyorum. Babamdan Emekli Sandığından yetim aylığı alabilir miyim?

BAĞ-KUR'dan dul aylığı almanız, Emekli Sandığından yetim aylığı almanıza engel değildir.

Hizmet süresi 5 ile 10 yıl arası olanların yetimleri; aylık gelirlerinin olmaması halinde, Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler. 5434 sayılı Kanunun 66, 67 ve 68 inci maddelerinde daha fazla bilgi yer almaktadır.

6- Eşim 6 yıllık Devlet Memuru iken vefat etti. SSK'ya tabi çalışıyorum. 5510 sayılı Kanuna göre Emekli Sandığından dul aylığı alabilir miyim?

Bu Kanuna göre; eşlerin çalışması, dul aylığı bağlanmasına engel bir durum olmadığından tarafınıza aylık bağlanır.

Bunun için gerekli olan belgeler şunlardır;
1-Talep Dilekçesi
2-Kimlik Araştırma Belgesi
3-3 adet fotoğraf
4-Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
Bu belgelerle birlikte,
Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Başkanlığı
Mithat Paşa Cad.
No:7 06437 Sıhhiye/ANKARA adresine müracaat etmeniz gerekmektedir.

7- Emekli Sandığı Emeklisi bir bayanım. Ölen annem/babam da Emekli Sandığı Emeklisi. Her iki aylığı birlikte alabilir miyim?

Her iki aylığı birlikte alamazsınız.Ancak, yüksek olanı tercih edebilirsiniz. 5434 sayılı Kanunun 75 inci maddesinde bu konu düzenlenmiştir.

Bunun için bir dilekçe ile, Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı

Mithat Paşa Cad. No:7 06437 Sıhhiye/ANKARA adresine müracaat etmeniz gerekmektedir.

8- Emekli Sandığından erkek yetim aylığı almaktayım.Öğrenciliğim devam ederken sigortalı olarak işe girmem halinde, aylığım kesilir mi?

Öğrenciliği devam eden erkek yetimlerin 25 yaşına kadar aylıkları kesilmez.

9- Emekli Sandığından dul aylığı alıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde dul aylığım kesilir mi?

İsteğe bağlı sigortalı olmanız halinde dul aylığınız kesilmeyecektir.

10- Emekli Sandığı Emeklisi iken vefat eden babamdan erkek yetim aylığı alan üniversite öğrencisiyim. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde yetim aylığım kesilir mi?

Emekli Sandığı Kanununa göre; erkek yetimlere 18 yaşına kadar, öğrenci olmaları halinde orta öğretimde 20, yüksek öğretimde 25 yaşına kadar aylık bağlanmaktadır.
Bu şartları taşımayanlara aylık bağlanabilmesi için malüllük ve muhtaçlık şartları aranmaktadır. Yetim aylığınız isteğe bağlı sigortalı olmanız halinde kesilmeyecektir.

11- Emekli Sandığından kız yetim aylığı alıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde genel sağlık sigortası primi ödemem gerekir mi?

5510 sayılı Kanun uyarınca; isteğe bağlı sigortalı olanların malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi ile genel sağlık sigortası primi ödemeleri zorunlu olup, bu sigortalıların yalnızca malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi ya da yalnızca genel sağlık sigortası primi ödemeleri suretiyle isteğe bağlı sigortalılık kapsamında değerlendirilmeleri yasal olarak mümkün bulunmamaktadır.

12- Emekli Sandığından erkek yetim aylığı alıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde genel sağlık sigortası primi ödemem gerekir mi?

5510 sayılı Kanun uyarınca; isteğe bağlı sigortalı olanların malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi ile genel sağlık sigortası primi ödemeleri zorunlu olup, bu sigortalıların yalnızca malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi ya da yalnızca genel sağlık sigortası primi ödemeleri suretiyle isteğe bağlı sigortalılık kapsamında değerlendirilmeleri yasal olarak mümkün bulunmamaktadır.

13- Emekli Sandığından dul aylığı alıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde genel sağlık sigortası primi ödemem gerekir mi?

5510 sayılı Kanun uyarınca; isteğe bağlı sigortalı olanların malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi ile genel sağlık sigortası primi ödemeleri zorunlu olup, bu sigortalıların yalnızca malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi ya da yalnızca genel sağlık sigortası primi ödemeleri suretiyle isteğe bağlı sigortalılık kapsamında değerlendirilmeleri yasal olarak mümkün bulunmamaktadır.

14- Emekli Sandığından dul aylığı alıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde genel sağlık sigortası primi ödemem gerekir mi?

5510 sayılı Kanun uyarınca; isteğe bağlı sigortalı olanların malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi ile genel sağlık sigortası primi ödemeleri zorunlu olup, bu sigortalıların yalnızca malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi ya da yalnızca genel sağlık sigortası primi ödemeleri suretiyle isteğe bağlı sigortalılık kapsamında değerlendirilmeleri yasal olarak mümkün bulunmamaktadır.

15- 26 yıllık devlet memuru iken vefat eden babamdan yetim aylığı alan kız çocuğuyum. 657 sayılı Kanunun 4/b kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak atamam yapıldı. Yetim aylığım kesilir mi?

Sigortalı olarak çalışmanız halinde yetim aylığınız kesilmeyecektir. 5434 sayılı Kanunun 66, 67 ve 68 nci maddelerinde bu konuyla ilgili olarak detay bilgiler bulunmaktadır.

16- Babam 6 yıllık Devlet Memuru iken vefat etti ve tarafıma kız yetim aylığı bağlandı. 657 sayılı Kanunun 4/b kapsamında sözleşmeli öğretmen olmam halinde yetim aylığım kesilir mi?

5510 sayılı Kanuna göre çalışmaya başladığınız tarihi takip eden ay başından itibaren aylığınız kesilir. 5510 sayılı Kanunun 34 üncü maddesinde konunun detayları bulunmaktadır. Okuyucuların bu ayrıntıya dikkat etmeleri gerekmektedir. Yani 6 ncı soruyla bu soru yasal dayanakları açısından oldukça farklıdır. 5434 sayılı Kanuna göre ölen memurun eşine ve çocuklarına aylık bağlanabilmesi için 10 yıllık hizmeti bulunması gerekmekteydi. 5510 sayılı Kanunla birlikte bu süre 5 yıla indirilmiştir. Bu nedenle bu konuyla ilgili olarak 5510 sayılı Kanun hükümleri uygulanacaktır.

17- Emekli Sandığı Emeklisi iken vefat eden annemden kız yetim aylığı alan lise öğrencisiyim. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde yetim aylığım kesilir mi?

İsteğe bağlı sigortalı olmanız halinde yetim aylığınız kesilmeyecektir.

18- Emekli Sandığı emeklisi iken vefat eden kişilerin varislerine ödeme yapılabilmesi için gerekli olan belgeler nelerdir?

İlgililerin kanuni varislerine ödeme yapılabilmesi için Kurumumuza ibraz edilmesi gereken belgeler şunlardır;
*Veraset ilamı (Aslı veya tasdikli örneği),
*Veraset ilamında adı geçen varislerin talep dilekçeleri,
*Veraset ve intikal vergisinden muaf veya vergisinin ödendiğine dair ilgili vergi dairesinden alınacak, resmi mühürle tasdik edilmiş belge.

19- 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa göre dul-yetim aylığı kimlere, hangi oranda bağlanır?

Emekli Sandığı Kanununa göre aylık bağlanacak dul ve yetimler; eş (karı ve koca) ve çocuklar ile ana ve baba olarak belirlenmiştir.

Dul ve yetimlere ait aylık bağlama oranları şu şekildedir;
*Eş : %75
*Çalışan ya da emekli aylığı alan eş : %50
*Eş, 1 yetim : %60 - %30
*Eş, 2 yetim : %50 - %25, %25
*Tek yetim : %50
*2 yetim : %40, %40

Dul ve yetimlere bağlanacak aylık miktarı, aylığa hak kazanan kişinin yaşıyor olması halinde kendisine bağlanacak aylık miktarını geçemez.

Çalışan ya da emekli eş ibaresinden, 5510 sayılı Kanuna göre 4/c kapsamında çalışan veya bu çalışmalarından dolayı (5434 sayılı Kanun hükümlerine göre) aylık alan kişi anlaşılır. Bu kapsamdaki bir eşin aylık bağlama oranı, yetimlerin bulunması hali de dahil %50'dir.

 
 
 
Bu haber 117326 kez okundu

BENZER HABERLER

YORUM YAZ

BU HABERE YAPILAN YORUMLAR

SGKREHBERİ'NE SOR