SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRDIĞI TESPİT EDİLMİŞ BAĞKURLULAR TEŞVİKTEN YARARLANIR

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRDIĞI TESPİT EDİLMİŞ BAĞKURLULAR TEŞVİKTEN YARARLANIR

Tarih :
SİGORTASIZ

SGK’ya ödenen işçi primlerinden dolayı 2008 yılı Ekim ayından itibaren verilen beş puanlık prim teşviki, 2016 yılı Ekim ayından itibaren Bağkurlu vatandaşlara da verilmeye başlanmıştır.

Böylece SGK’ya ödeme süresi geçmiş Bağkur prim borcu olmayan vatandaşlar, 6745 sayılı Kanunla yapılan değişiklik sonrasında işçi primlerinde olduğu gibi kendi primlerini de indirimli olarak ödeme imkanına kavuştular.

…

Teşvik tutarına dikkat!

2017 yılında asgariden prim ödeyen Bağ-Kurlu bir vatandaş 613,24 TL yerine, beş puanlık prim indiriminden yararlandığında 524,36 TL prim ödeyecektir.

Yine 2017 yılında asgariden prim ödeyen tarım Bağkurlusu olan bir vatandaş ise 490,59 TL yerine 419,49 TL prim ödeyecektir.

…

Sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilenler de Bağkur prim teşvikinden yararlanırlar.

Sosyal güvenlik yasasında sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenlerin beş puanlık prim teşvikinden bir yıl süreyle yararlanmalarına izin verilmemektedir.

Haliyle bir sigortalıyı bir gün dahi sigortasız çalıştırdığı tespit edilen işverenler işçi primleri için verilen peş puanlık prim teşvikinden bir yıl süreyle mahrum kalmaktadırlar.

Sigortasız işçi çalıştıran işverenlere verilen bir yıllık ceza Bağkur prim teşvikinde bulunmamaktadır. Dolayısıyla çalıştırdığı işçilerden dolayı işveren konumunda olan, kendi sigortalılığı nedeniyle de Bağkur kapsamında sigortalı olan bir vatandaşın, sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edildiği takdirde, işçi primlerinden dolayı beş puanlık prim indiriminden bir yıl süreyle yararlanmasına izin verilmezken, kendi primleri için böyle bir ceza uygulaması olmadığı için  Bağkur primlerini indirimli olarak ödemeye devam edebilecektir.

…

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir